An assessment of disaster risk management in a world heritage site in Turkey: The case of Bergama
Türkiye'deki bir dünya miras alanında afet riski yönetiminin değerlendirilmesi: Bergama örneği
- Tez No: 612650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, DR. SİBEL YILDIRIM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Sanat Tarihi, Public Administration, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Dünyadaki afet sayısı, deprem, sel ve yangın gibi doğal, insan ve iklim değişikliği kaynaklı etkenler nedeniyle her yıl artmaktadır. Bu sebeple, yenilenemeyen kaynaklar olan kültürel miras alanları da afetlerin yıkıcı etkisi altındadır. Tehdit altındaki bu alanlarının korunmasına ilişkin uluslararası çalışmalar son yıllarda artmıştır. 2010 yılında UNESCO, ICCROM, ICOMOS, IUCN tarafından afet risk yönetimi sürecini dünya miras alanları için tanımlamak amacıyla 'Dünya Mirası için Afet Risklerini Yönetme' başlıklı bir el kitabı hazırlanmıştır. Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri nedeniyle UNESCO dünya miras alanları da dahil olmak üzere çok sayıda miras alanına sahiptir. Ancak Türkiye'nin bir afet ülkesi olması nedeniyle, söz konusu alanlar doğal, insan ve iklim değişikliği kaynaklı çeşitli afet türlerine maruz kalmaktadır. Kültürel mirası tehdit eden risklerin, etkili yönetim stratejileri ile yönetilmesi, ülkenin kültürel zenginliğinin korunması için zorunludur. Dolayısıyla, Türkiye'deki bir dünya miras alanının afet risk yönetiminin yukarıda değinilen el kitabında yer alan uluslararası standartlar çerçevesinde değerlendirilmesi, kültürel miras için afet riski yönetiminde güçlendirilmesi gereken alanların anlaşılması açısından önemlidir. Dünya Miras Alanları için hazırlanan el kitabındaki uluslararası yaklaşımları izleyen bu çalışma, el kitabının Türkiye bağlamında uygulanabilirliğini, bir dünya miras alanı olan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı'nın afet risk yönetimini değerlendirerek test etmeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında, çalışma alanını tehdit eden riskler tanımlanmış ve kültürel miras için afet riski yönetim süreçlerinin (tanımlama, önleme, azaltma, afetlere hazırlıklı olma, müdahale, iyileştirme) mevcut sistem, araç ve mekanizmaları incelenmiştir. Türkiye'deki kamu kuruluşlarının görev ve sorumlulukları değerlendirilerek, kültürel miras için afet riski yönetiminin mevcut risk yönetimi sistemlerine entegrasyonu için öneriler geliştirilmiştir. Risk değerlendirme ve etkili risk yönetimi, doğal ve insan kaynaklı afetlere ve kültür varlıklarının hasar görebilirliklerine ilişkin önemli miktarda verinin toplanmasını ve işlenmesini gerektirdiğinden, Türkiye'deki sorumlu kuruluşların iş birliği ile risk veri tabanları oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of disasters in the world is increasing each year due to various natural, human-induced, and climate change-induced hazards such as earthquakes, floods, fires, and many others. Hence, cultural heritage sites, which are unrenewable resources, are under destructive effects of such disasters. In order to safeguard heritage places that are threatened, international studies have been accelerated in recent years. A manual entitled 'Managing Disaster Risks for World Heritage' was prepared by UNESCO, ICCROM, ICOMOS and IUCN in 2010 in order to define disaster risk management process for World Heritage Sites. Due to its historical and cultural richness, Turkey possesses cultural heritage places, including UNESCO World Heritage Sites. However, since the country is prone to disasters, these cultural assets are exposed to various natural, human-induced, and climate change-induced threats. Risks threatening cultural heritage have to be managed through effective management strategies in order to safeguard the cultural richness of the country. Accordingly, a thorough assessment of disaster risk management in a world heritage site in Turkey based on international standards in the above-mentioned manual is crucial for understanding areas that need to be strengthened for effective disaster risk management of cultural heritage. Following the approaches of the manual for World Heritage Sites, this study aims to test the applicability of the manual in the context of Turkey through assessing the disaster risk management in a World Heritage Site; Bergama and Its Multi-Layered Cultural Landscape. Within the scope of the study, risks threatening the case study area are identified and existing systems, tools and mechanisms of the cultural heritage disaster risk management processes (identification, prevention, mitigation, preparedness, response, and recovery) are examined. Addressing the roles and responsibilities of public institutions in Turkey, the integration of disaster risk management for cultural heritage in the existing disaster risk management systems is proposed. As risk assessment and effective risk management require collecting and processing extensive amount of data related to hazards, and vulnerabilities of cultural assets, risk databases should be developed through the collaboration of responsible organizations in Turkey.