Kur'an'a ve mezheplere göre talak
The subject of talak in Islamic sects and havenly has been discussed
  1. Tez No: 612700
  2. Yazar: ÖMER ALAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Boşanma,İslamda evlilik sorunlarının çözüm yollarından biri olarak kabul edilmiş toplumsal bir durumdur. Bu olağan bakış Kur'an ayetleri ve sahih hadislere bakıldığında görülebilir. İslam açısından boşanma, ailedeki sorunların çözümü açısından ilk ve en kolay yol değil,sorunların büyümemesi için bir çaredir.Bu yüzden boşama/Talak tüm hatları ve hakları ile birlikte Kur'an da açıklanmıştır. Boşanmanın İslam nezdindeki bir türü olan Talakın hükümlerinin inananlar tarafından bilinçsizce tanındığı bir gerçektir.Detaylarına inilerek Kur'an'da açıklanmış olmasına rağmen uygulamada bilgisizlik ve karmaşa oldukça fazladır. Bu İslam'da ki tüm mezhepler için de geçerlidir.Kur'an boşama konusunda açık ve nettir.Boşanmanın topluma ve insanlara verdiği zararların endişeleri yerine uygulanabilirlik ve hakların korunabilirliğini destekleyen Kur'an ayetlerinin bilinilebilirliği artırıldığında, boşanma aile ve toplum için huzur ve düzen sağlayıcı bir rol oynar. Bu çalışmada Kur'an'da ve İslam mezheplerinde Talak konusu tartışılmıştır.Kur'an'daki Talakla ilgili ayetler belirtilmiş,bu konu ayetler ve mezheplerin konuyla ilgili ayetleri yorumu açısından da değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimesi : Aile, Talak, İslam, Mezhepler, Kuran
Özet (Çeviri)
In Islam, divorce is a social fact that is recognized as one of the ways of ending marital conflicts. This viewpoint, which does not regard divorce as an extraordinary solution, can be seen in the Quran verses and practices of Prophet Muhammad (pbuh). In terms of Islam, divorce is not the first and easiest resort but a remedy that avoids problems from intensifying. That's why talaq (divorce by men) is thoroughly explained in the Quran, inclusive of all the rights and responsibilities of parties. It is a fact that talaq, which is a subset of divorce in Islam, is known and implemented wrongly by believers. Although every detail regarding the talaq is given in the Quran, unconsciousness and confusion prevail in practice. This issue applies to all Islamic sects. The Quran verses regarding divorce, however, are crystal clear. If we promote the Quran verses regarding divorce rather than the worries of harms that it may cause to the person or society, divorce plays a restorative and relieving effect in society. In this study, the subject of Talak in Islamic sects and heavenly religions has been discussed. This topic has been evaluated in terms of verses and Hadith. As a result, the Talak and divorce were examined in detail in Islamic law and taken by hand. Keyword: Family, Talak, Islam, Denominations, Quran