Ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile internet ve oyun bağımlılığı ilişkisi
Relationship between physical activity levels and internet and game addiction of secondary school students
  1. Tez No: 612779
  2. Yazar: NURCAN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile internet ve oyun bağımlılığı ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Meteryal ve Metot: Araştırma Bingöl il merkezinde beş farklı lise türünde öğrenim hayatına devam eden 409 öğrenci (%50,4 erkek - %49,6 kız) ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği (BDFAÖ), Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği (EOBÖ), İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bir nicel araştırma tekniği olan tarama modeli kullanılarak yapılan çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi için Spearman's Rho korelasyon analizi uygulanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship between Physical Activity Levels and Internet and Game Addiction of Secondary School Students Objective: The purpose of this study is to investigate the effect of physical activity levels of secondary school students on internet and game addiction. Materials and Methods: The study is carried out with 409 students (50.4% boy - 49.6% girl) attending five different high school types in Bingöl province. Cognitive Behavioral Physical Activity Questionnaire (CBPAQ), Game Addiction Scale (GAS), Internet Addiction Scale (IAS) and Personal Information Form are used as data collection tools. Statistical analysis of the study is performed by using the screening model, which is a quantitative research technique, through SPSS 20.0 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) program. Spearman's Rho correlation analysis technique is used to determine the relationships between the scales.