İşletmelerde değişim ve dönüşüm stratejisi olarak benchmarking ile bir uygulama
Benchmarking as a strategy of the change and transformation in the companies and an application
  1. Tez No: 82308
  2. Yazar: H. NURŞEN AYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONU İŞLETMELERDE DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM STRATEJİSİ OLARAK BENCHMARKING İLE BİR UYGULAMA TEZ ÖZETİ Müşterilerinin gereksinimlerini karşılayarak tatmin etmeyi birincil hedef haline getiren modern düşünce yapısına sahip işletmeler, bu amaca ulaşarak kar elde etmenin doğal bir sonuç olduğunda hemfikirdirler. Sadece bugünü düşünerek stratejiler geliştiren ve uygulayan işletmeler Ue, sadece geleceği düşünen yöneticiler başarısızlığa mahkumdurlar. Geleceğin de bir gün gelip bugün olacağını hesaba katmayan kişiler, değişimin gerekliliğine inanmazlar. Değişimi, sadece varolan veriler ve kaynaklar üzerinde yapılacak düzenlemeler olarak algılamaktadırlar. Oysa ki, yapılacak değişim ve dönüşümler gereklilik boyutuna göre, gerekirse eldeki kaynaklardan daha farklı olanları temin ve kullanım demektir. Bu bir süreçtir ve sabır, eğitim, bilinç ve katılım gerektirir. Düşünce boyutu dar olan işletmelerin, bu sabrı, eğitimi, bilinci ve katılımı sağlamaları zordur. Dolayısıyla işletme içi dirençlerle karşılaşacaklardır. Değişimin başlangıcında karşılaşılan en önemli güçlüklerden birisi bu oluşan direnci, yıkıcı olmadan kırabilmektir. Bu nedenledir ki, değişim esnek yapıda ve açık sistemli olan işletmelerde, esnekliği az olan ve kapalı sistemli işletmelere göre başarıyı yakalaması daha olası olan bir süreçtir. Yönetim biliminin ortaya koyduğu teorik modelleri incelemek suretiyle, işletmeler elde etmek istedikleri sonuçlara onları en kolay ve çabuk.götürebilecek modellerden birini ya da bir kaçını uygulayabilme şansına sahiptirler. Bu modellerden biri olan Benchmarking yönetimi, değişimin gerekliliğinin hissedildiği akınlarda, bu alanın en iyisi olan ile yapılacak bir Benchmarking işlemi olarak özetlenebilir. Toplam Kalite Yönetimi mantığında yer alan bir ntodet olarak, sürekli gelişme ve en iyisi olma yolunda sadece“onlar nasıl yapıyorlar?”sorusunun değil,“biz nasıl yapmalıyız? ”sorusunun da cevaplandığı bir stratejidir. Tezi Hazırlayan : Nurşen AYÇAN Tez Danışmanı : ProfDr.Gültekin RODOPLU Tez Kabul Tarihi : 09.07.1999 - 99/12 Jüri Üyeleri : Doç.Dr.Yıldız GÜZEY Yrd.Doç.Dr.Mustafa KOKSAL I
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONU BENCHMARKING AS A STRATEGY OF THE CHANGE AND TRANSFORMATION IN THE COMPANIES AND AN APPLICATION The Summary of the Study The companies which have contemporary mind approach aiming to satisfy their customers' needs as the first goal, agree about the profit occurence such a natural result after achiving the above mentioned target. The executives thinking only for today or considering the far soon future wh» orientate their strategies by the way are dramatically facing failure. The people who does not imagine the future will be real one day, can never believe in the change necessity. The change, however, is meant to them as the modifications on the existing data and resources. In fact, due to the change and transformation terms and conditions, it is how to provide and use more concerning activities on the existing power. This is, inevitably, a process where patience, training, creatrveness and participation are the must principals. Companies having lack of future thinking dimension to supply above factors encounter internal resistance subject to change processes. The most outstanding problem is how to overcome this antimovement without destroying the eompanywide resistant factors. This the main reason why flexible and open system type of organizations are more successful compared to the other sense of the competitors. In addition to that, the management science offers a variety of methods to be implemented by the certain volunteers. Benchmarking, one of these well known models, can be summarized as“The comparison and action plan outlining process in cooperation with the best-in-class”. This model is also an advisory strategy replies to“How will we act?”question instead of“How do they do?”interrogation within the Total Quality Management approach and neverending continuous improvement. Tezi Hazırlayan : Nurşen AYÇAN Tez Danışmanı : Prof.Dr.Gültekin RODOPLU Tez Kabul Tarihi : 09.07.1999 - 99/12 Jüri Üyeleri : Doç.Dr. Yıldız GÜZEY Yrd.Doç.Dr.Mustafa KOKSAL n