Perceived service quality of service attributes, customer satisfaction and customer loyalty in air transport: The case of air Algeria
Hava taşımacılığında algılanan hizmet kalitesi hizmet özellikleri, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati: Hava Cezayir vakası
- Tez No: 879423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TUĞBERK ARIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Büyük havayollarının gelişme fırsatı, yolcu trafiği potansiyelleri ile haklı çıkar ve bu sektörde artan rekabetle karşı karşıya kalır ,Hava Cezayir'in hava taşımacılığı işinin en önemli yönlerinden biridir,sunduğu hizmet kalitesi, müşterilerinin tatmin ve sadık olmasını sağlamak için önemlidir ve bunun karşılığında stratejik konumundan faydalanmalıdır, müşteri memnuniyetini artırmak ve sadakatlerini sağlamak için pazarlama stratejisi ile uluslararası düzeyde yürürlükte olan standartlara doğru ilerleme. bunun için bu çalışmanın temel amacı, özellikle Air Cezayir davası için hava taşımacılığında hizmet özelliklerinin algılanan hizmet karması, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatini incelemek ,stratejik analize dayalı açık bir strateji tanımlamak bu çalışmada zorunludur ve hizmet kalitesinin Air Algérie'deki müşteri memnuniyetini nasıl etkilediği araştırılacaktır. Veri toplama aracı olarak anket seçildiğinde, sorgulamayı ve matematiksel analizi teşvik etmek için rasyonel sorgulamaları önlemek, reddetmekten kaçınmak, yanlış ve açık uçlu sorulara önlenebilir cevaplar vermek üzere tasarlanmıştır . bu şirketle seyahat eden yolcular olacak. Bu araştırmadaki analizler üç aşamadan oluşmaktadır: Anket ve veri toplama, ardından geçerlilik ve güvenilirlik analizi ve korelasyon ve regresyon analizi. Özetle, bu analiz bize şunu sağlayacak: algılanan hizmet kalitesi özelliklerinin müşteri memnuniyetini ve sadakatini nasıl etkilediğini bilin."
Özet (Çeviri)
The development opportunity of the major airlines is justified by their passenger traffic potential,and faced with increased competition in this sector ,Air Algeria's air transport is one of the most important aspects of its business,the quality of service that it provides is essential in ensuring that its customers are satisfied and loyal it must in turn take advantage of its strategic position,development progress towards the standards in force at the international level by marketing strategy to increase the customer satisfaction and provide their loyalty. for this the main purpose of this study is to examine perceived service quality of service attributes,customer satisfaction and customer loyalty in air transport specifically for the case of Air Algeria ,defining a clear strategy based on strategic analysis is imperative in this study ,and how the service quality affects customer satisfaction in Air Algeria will be investigated. As data collection instrument the questionnaire is chosen ,it is designed to prevent rational inquires,avoid rejection,false,and avoidable answers to open-ended questions in order to promote inquiry and mathematical analysis .The scope of the research will be the passengers traveling with this company , the analyzes in this research is through three stages : Questionnaire and collecting data ,followed by Validity and Reliability Analysis and correlation and regression analysis .To sum up this analysis will provide us to know how perceived service quality attributes can affect customer satisfaction and their loyalty.