Fiziksel risk etmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve uygulamaya ilişkin bir örnek
Evaluation of physical risk factors for work health and safety and an example of implementati̇on
  1. Tez No: 613275
  2. Yazar: SAİM AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Adana ilindeki A ve B hastanelerinde görev yapan laboratuvar çalışanlarının iş yerlerinde karşılaşabilecekleri risk faktörlerinin belirlenmesi ve çalışanların tanımlayıcı özellikleri ile bu risk faktörleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Her iki hastanede görev yapan 220 laboratuvar çalışanına sosyo-demografik özelliklerini ve mesleki risk faktörlerini içeren bir anket formu uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma istatistiklerinin yanında, ayrıca T testi ve Anova testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak laboratuvar çalışanlarının karşılaştıkları risk faktörlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Risklerin etkenlerinin azaltılması için eğitimler ve önlemlerde alınıyor olmasına rağmen yine de çalışma ortamında mesleki risklerle ilgili yeterli derecede önlem alınmadığı belirlenmiştir. Çalışanların karşılaştığı risk faktörlerinin yaşa, cinsiyete, eğitim durumlarına, çalıştıkları hastaneye, çalıştıkları birime, son bir yıl içerinde mesleki riskler ile ilgili eğitim alma durumuna, mesleki risklerle ilgili yeterli derecede bilgilendirme durumuna, mesleki risklerle ilgili yeterince önlem alınma durumuna göre farklılaştığı görülmüş olup, birimde çalışma süresi ile ilişkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is realized in Adana at A and B hospıtals of working laboratory staff to examine the relation between risk factors and defining characteristics. In both hospital of working 220 laboratory staff was applied questionnaire composed of socia – demographic characteristics and occupational risk factors. The data obtained from the questionnaries have been analyzed been analyzed using SPPS 24.0 statistical software. Evaluation of the included frequency, percentage, average and standart deviation values besides T test and Anove test. Findings of the research were evaluated at a confidance interval of 95% and 5% significance level. As a result ıt was determined that the risk factors faced by laboratory workers were high. Although ıt was taken in trainings and measures to reduce the factors of risk, ıt is determined that there is still not enough precautions regarding occupational risk in the working environment. It is concluded that the risk factors for workers differentiate according to age, gender, educational level, working hospital, unit of study, to receive training on occupational risks within the last year, adequate information on occupational risks, adequate measures for occupational risks. Working time per unit does not seem to be relevant.