Sağ ve sol hemiplejik hastalarda su yutma performansı ile servikal fleksör kassal endurans ve maksimum fonasyon süresi arasındaki ilişki
Investigation of relation between water swallowing performance and cervical flexor muscular endurance, maximal phonation timein right and left patients with hemiplegia
- Tez No: 613449
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, sağ ve sol hemisferi etkilenen hemiplejiklerde su yutma becerisi, servikal fleksör kassal endurans ve maksimum fonasyon süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Çalışma, Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ÜSFİZYOTEM), 37 sağ hemisfer etkilenimli ve 20 sol hemisfer etkilenimli birey ile gerçekleştirildi. Dâhil edilen bireylerin cinsiyet, yaş, boy, kilo, baskın ekstremiteleri ve Brunnstrom evrelemeleri kaydedildi. Hastaların ardışık su yutma becerileri 100 ml su yutma testi, servikal fleksör kassal enduransı son noktada fleksiyonda tutabilme süresi, fonasyon becerisi maksimum fonasyon süre testi ve disfaji şiddeti EAT-10 anketi ile ölçüldü. Sağ hemisferi etkilenen hastaların yaş ortalaması 73.54±7.28 yıl ve sol hemisferi etkilenen hastaların yaş ortalaması 73.15±6.94 yıl idi. Çalışmaya katılan hastaların Brunnstrom'a göre üst ekstremite, alt ekstremite ve el evrelemesine ait sonuçları incelendiğinde, gruplar arasında fark olmamakla birlikte, Grup II'deki bireylerin üç sınıfta da motor becerilerinin Grup I'deki hastalardan daha iyi olduğu bulundu. Maksimum fonasyon süresi, 100 ml su yutma performansı ve disfaji şiddetleri açısından sağ ve sol hemisfer etkilenimli hemiplejikler arasında fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF RELATION BETWEEN WATER SWALLOWING PERFORMANCE AND CERVICAL FLEXOR MUSCULAR ENDURANCE, MAXIMAL PHONATION TIMEIN RIGHT AND LEFT PATIENTS WITH HEMIPLEGIA This study was designed to investigate the relationship between water swallowing ability, cervical flexor muscular endurance and maximum phonation time in hemiplegic patients affected by right and left hemisphere. This study was conducted in Üsküdar University Physiotherapy and Rehabilitation Application and Research Center (ÜSFİZYOTEM) with 37 right hemisphere affected and 20 left hemisphere affected individuals.Gender, age, height, weight, dominant extremities and Brunnstrom staging of the included individuals were recorded.Consecutive water swallowing skills of the patients were measured with 100 ml water swallow test, cervical flexor muscular endurance holding at flexion at the end point, phonation skill maximum phonation time test and dysphagia severity were measured by EAT-10 questionnaire. The mean age of the patients affected by right hemisphere was 73.54 ± 7.28 years and the mean age of patients affected by left hemisphere was 73.15 ± 6.94 years.There was no difference between the right and left hemisphere affected hemiplegic patients in terms of maximum phonation time, 100 ml water swallowing performance and dysphagia severity (p> 0.05). Hemiplegic patients affected by left hemisphere were found to have a better neck flexor muscular endurance than those of the right hemisphere (p < 0.05).