Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin internet kullanımı ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Selcuk University Faculty of Medicine students determiningthe relationship between internet use and psychological well-being
- Tez No: 613476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çağımızda internet insanların günlük hayatına girmiş ve hızla yayılmaktadır. Dünyada çok geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır. İnternet iyi kullanıldığında insan hayatını kolaylaştırmakta ve yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kötü kullanıldığında ise sağlığı olumsuz etkilediği görülmektedir. İnternette uzun süreler kalınması ve ayrılama halinde bağımlılık oluşmaktadır. İnternet bağımlılığı kişinin psikolojik sağlığı üzerine doğrudan etkisi ve farklı sorunlara sebebiyet verici olabilir. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin internet kullanımı ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 öğretim döneminde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuş olup veriler 605 kişiden toplanmıştır. Veriler sosyo-demografik sorular, Davis'in İnternet Bilişsel Durum Ölçeği ve Ryff'in Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile toplanmıştır. Katılımcıların; %55,8 kadın, %9,2'si birinci sınıfta okumakta, %4,3'ü günde 6 saat ve üzeri internet kullanmaktadır. Öğrencilerin iyi olma durumlarına bakıldığında 605 öğrenciden %1.81'ünün psikolojik olarak iyi olmadığı görülmüştür. Öğrencilerden elde edilen verilerin istatistik analiz sonuçlarında internet kullanımı ile psikolojik iyi olma arasında zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kötü internet kullanan öğrencilerin sayısını azaltmaya yönelik doğru internet kullanımı hakkında eğitimler ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılabilir. Öğrencilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak ve psikolojik durum üzerinde olumlu etkileri bırakacak etkinlikler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In our age, the internet has entered the daily life of people and is spreading rapidly. It is used by a wide audience in the world. When the internet is used well, it facilitates human life and improves the quality of life. When used poorly, it is seen that it affects health negatively. Long term stays on the internet and dependency occurs in case of separation. Internet addiction can have a direct impact on a person's psychological health and cause different problems. This study was conducted as a descriptive study in order to determine the relationship between internet use and psychological well-being of Selcuk University Medical Faculty students. The population of the study consisted of 605 students studying at Selçuk University Faculty of Medicine in 2017-2018 academic year. Data were collected by socio-demographic questions, Davis's Internet Cognitive Status Scale and Ryff's Psychological Well-being Scale. Participants; 55.8% of the women, 28.2% of them are in the first grade, 4.5% of them use the internet for 6 hours or more per day. When the well-being of the students is examined, it is seen that 1.83% of 605 students are not psychologically good. In the statistical analysis of the data obtained from the students, it was determined that there was a weak relationship between internet use and psychological well-being. Trainings and awareness-raising activities can be conducted on the correct use of the Internet to reduce the number of students using bad internet. Activities can be done to make students feel good and have positive effects on the psychological situation.