Superior ve inferior mezenterik arterler arasındaki anastomozların sol kolon kanser cerrahisi ile ilişkili anatomisinin incelenmesi
Anatomic investigation of anastomoses between superior and inferior mesenteric arteries associated with left colon cancer surgery
- Tez No: 613503
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sol kolonun beslenmesinde a. mesenterica superior (AMS) ve a. mesenterica inferior (AMI)'un dalları arasındaki anastomozlar kritik rol oynamaktadır. Ayrıca sol kolon kanser cerrahisinden daha başarılı sonuçlar için ligasyon bölgelerindeki damarların iyi tespit edilmesi gereklidir. Bu sebeple çalışmanın odağında cerrahlara pratik açıdan yol göstermesi bakımından yüksek AMI ve v. mesenterica inferior (VMI) ligasyonu sırasında mezokolon içindeki kollateral varyasyonların tespiti bulunmaktadır. Dolayısıyla çalışmada AMS ile AMI arasındaki marjinal, intramezokolik ve santral anastomozlar ile bu anastomozlara eşlik eden intramezokolik ve santral dalların sınıflaması yapılmıştır. Çalışma kapsamında 107 taze kadavra (13 kadın, 94 erkek) diseke edilmiştir. Marjinal anastomozlar 107 vakanın tümünde (%100), intramezokolik anastomozlar 11 (%10,3), santral anastomozlar ise 13 (%12) vakada tespit edilmiştir. Ayrıca bu anastomozlara eşlik eden intramezokolik dallar 45 vakada (%42,1), santral dallar ise 4 (%3,7) vaka gözlenmiştir. Serideki iki vakada a. colica media'nın bulunmayıp tüm transvers kolonun a. ileocolica ile a. colica sinistra arasındaki santral anastomoz tarafından beslendiği gösterilmiştir. Santral anastomozlar ile anastomozlara eşlik eden santral dalların VMI ile olan yakın komşukları sebebiyle ligasyon sırasında cerrahlar tarafından dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu pratik sınıflama ile mezokolon içindeki damarların yerleşimlerinin daha kolay kavranması, böylece cerrahların rezeksiyon sırasındaki planların kolaylaştırması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anastomoses between superior mesenteric artery (SMA) and inferior mesenteric artery (IMA) branches play a critical role in the feeding of the left colon. In addition, for better results in left colon cancer surgery, the vessels in the ligation sites should be well identified. Therefore, the focus of the study is to identify the collateral variations within the mesocolone during IMA and inferior mesenteric vein (IMV) ligation, as it provides practical guidance to surgeons. In this study, marginal, intramesocolic and central anastomoses between SMA and IMA with intramesocolic and central branches accompanying these anastomoses were classified. 107 fresh cadavers (13 females, 94 males) were dissected. Marginal anastomoses were detected in all 107 cases (100%), intramesocolic anastomoses were found in 11 (10.3%) and central anastomoses were found in 13 (12%) cases. In addition, 45 (42.1%) intramesocolic branches and 4 (3.7%) central branches accompanying these anastomoses were observed. In two cases in the series, middle colic artery is absent and the entire transverse colon was fed by central anastomosis between ileocolic and left colic arteries. The central anastomoses and the central branches accompanying the anastomoses need to be handled carefully by the surgeons during ligation because of their close neighbors with IMV. With this practical classification, it is aimed to understand the locations of the vessels within the mesocolon more easily, thus facilitating the surgeons' plans during resection.