Meniere hastalığı ve benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV)'da serum otolin-1 değerlerinin kullanılabilirliğinin araştırılması.
The usability research of serum otolin-1 levels in meniere's disease and benign paroxysmal positional vertigo (BPPV).
  1. Tez No: 613539
  2. Yazar: NİHAT ERDEM YORGUNER
  3. Danışmanlar: DR. FAZİLET ALTIN, PROF. DR. HÜSAMETTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Genel olarak iç kulağı ilgilendiren patolojilerde, spesifik olarak da periferik vestibüler hastalıklarda serumdan bakılabilecek sistemik spesifik bir biomarker bulunmamaktadır. En sık görülen periferik vestibüler hastalıklar sırasıyla Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) ve Meniere Hastalığı (MH)'dır. Otolin-1 proteini; iç kulakta özellikle vestibül ve kokleaya spesifik olarak üretilen ve tüm tüylü hücrelerin olduğu sensörinöral epitelyumda saptanan, major görevi otokoniaların matriksini oluşturmak olan ve ayrıca serumda da anlamlı derecelerde saptanabilen bir protein olarak literatürde tanımlanmıştır. Otolin-1; bir biomarkerda olması gereken özelliklere sahiptir ve bu hastalıklarda ve ayrıca diğer iç kulağı ilgilendiren patolojilerde de kullanılabilirliğinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Poliklinik başvurularında vestibüler muayene ve testler ile tanısı konulmuş BPPV, MH ve sağlıklı kontrol hastalarından eş zamanlı olarak kan örnekleri alınmış, gerekli olgu sayısına ulaşıldığında bunlardan serum Otolin-1 düzeyleri çalışılmış ve bu gruplar arasında yaş ve cinsiyet de belirtilerek karşılaştırma yapılmıştır. 18-65 yaş aralığı dışındaki hastalar veya başka bir otolojik/non-otolojik komorbiditesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: Çalışma 29 BPPV, 29 MH ve 29 sağlıklı kontrol üzerinden yapılmıştır. MH 7 erkek 22 kadın hasta, BPPV 10 erkek 19 kadın hasta, kontrol grubu ise 15 erkek ve 14 kadından oluşmuştur. MH yaş ortalaması 46,4±12,1, BPPV yaş ortalaması 49,9±11,0, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 37,7±8,1 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: There is not a specific systemic biomarker that can be identified from blood generally in the inner ear pathologies and specifically in peripheral vestibular disorders. The most common peripheral vestibular disorders are Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) and Meniere's Disease (MD), respectively. Otolin-1 protein has been defined in the relevant literature as a protein which is produced in the inner ear, specifically in vestibule and cochlea, and as a protein which can be found on all sensorineural epithelium cells that contain hairy cells with its major function is to form otoconialmatrix, and which can be identified in the serum with significant levels. Otolin-1 fulfills all the requirements of a biomarker, and the aim of this study is to present its usefulness in the said disorders and other pathologies involving the inner ear. Materials and Methods: Blood samples were taken simultaneously from BPPV, MD and control healthy patients who had been diagnosed by vestibular examination and tests at the policlinic consultation, and when the required number of cases was once reached, otolin-1 was studied and these groups were compared with one another also by considering age and gender. Patients who are out of 18-65 age range or have another otologic/non-otologic comorbidity is not included in the study. Results: The study has been conducted with 29 BPPV, 29 MD and 29 healthy control patients. There were 7 male and 22 female patients in MD group; 10 male and 19 female patients in BPPV group, and 15 male and 14 females in the control group. The mean age for MD was 46,4±12,1, the mean age for BPPV was 49,9±11,0, and the mean age for the control group was 37,7±8,1.