Kliniğimizde ocak 2016-ocak 2019 tarihleri arasında servikal biyopsi yapılan hastaların premalign ve malign patoloji sonuçlarının sıklığı ve HPV tipleriyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of premalign and malign pathology results of patients with cervical biopsy in our clinic between january 2016-january 2019 and the relationship between HPV types
- Tez No: 613551
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Yapılan epidemiyolojik çalışmalar serviks kanseri için majör risk faktörünü HPV ile ilişkilendirmiştir. Serviks kanserlerinde kanser gelişene kadarki sürecin iyi bir şekilde yönetimi servikal kanserleri önlenebilir kılmıştır. Bu çalışmada hastaların Pap smear sonuçları, HPV birliktelikleri ve servikal biyopsi sonuçlarının birbiriyle olan ilişkileri değerlendirilmiş olup, premalign ve malign servikal lezyonu olan hastaların servikal biyopsi nihai patolojisi ve tespit edilen HPV tiplerinin prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01/01/2016 ile 01/01/2019 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde toplamda 866 kadın olgu ile yapıldı. Bu hastaların smear, biyopsi ve HPV sonuçları arasındaki uyumluluk dereceleri retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System, 2007, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Olguların yaşları 19 ile 78 arasında değişmekte olup, ortalama 40,65±10,45 yıldır. Çalışmaya alınan olguların %44,1'inin (n=382) patoloji sonucu benign iken, %52,8'inin (n=457) premalign ve %3,1'i (n=27) maligndir.
Özet (Çeviri)
Objective: Epidemiological studies have been associated with HPV as the major risk factor for cervical cancer. Good management of the process until cancer develops in cervical cancers has made cervical cancers preventable. In this study, Pap smear results, HPV coexistence and cervical biopsy results were evaluated and it was aimed to investigate the final pathology of the cervical biopsy and the prevalence of HPV types detected in patients with premalignant and malignant cervical lesions. Materials and Methods: The study was carried out between 01/01/2016 and 01/01/2019 in Umraniye Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology with a total of 866 women. The correlation between smear, biopsy and HPV results was analyzed retrospectively. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Results: The ages of the patients ranged from 19 to 78 years with a mean age of 40,65 ± 10,45 years. While 44,1% (n = 382) of the cases were benign, 52,8% (n = 457) were premalignant and 3,1% (n = 27) were malignant. As a result of binary comparisons; HPV results are higher in benign patients than in premalignant and malignant patients. In our study; HPV18 / 45 positive + rate in malignant cases is higher than benign and premalignant cases.