Primer PCI yapılan styme'lü hastalarda miyokardiyal blush gradelemesi ile ventriküler repolarizasyon parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between myocardial blush grade and ventricular repolarisation parametres in patients with stemi treated by primary percutan coronary intervention
  1. Tez No: 613560
  2. Yazar: CELAL ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLKİF KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Birincil perkütan koroner girişim (BPKG), akut ST yükselmeli miyokard enfarktüsünde (STYME) öncelikle tercih edilen reperfüzyon yöntemidir. İnfarkttan sorumlu koroner arter açık olsa bile, bozulmuş miyokardiyal perfüzyon kötü prognoz ile ilişkilidir. Miyokardiyal blush derecelendirmesi ise kapiller düzeydeki miyokardiyal reperfüzyonu gösteren anjiografik bir ölçümdür. Bu çalışmamızda amaç primer perkütan koroner girişim yapılan STYME'li hastalarda miyokardiyal blush gradelemesi ve EKG'de ventriküler repolarizasyon parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metod: Çalışmaya Ocak 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında, S.B.Ü. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırrma Hastanesi'ne STEMI tanısı ile başvuran ve primer PCI yapılan 36-87 yaşları arasında 16'sı kadın, 94'ü erkek toplam 110 hasta alındı. Çalışmaya primere alınmayan veya alınıp da işlem yapılmayan hastalar alınmadı. Hastaların işlem sonrası koroner yoğun bakımdaki EKG'leri çekildi. MBG puanlaması koroner anjiografi görüntülerinden değerlendirildi. Lezyon olmayan koroner arterdeki referans MBG puanı 3 alınarak, işlem yapılan sorumlu damardaki işlem sonrası MBG puanı belirlendi. Bulgular: MBG puanı 0 ve 1 olan hasta sayısı çok az olduğundan MBG puanı 2 ve 3 olan iki hasta grubu alındı. Bu iki grubun işlem sonrası çekilen 12 derivasyonlu EKG'lerinde QT minimum, QT maximum, QT minimum corrected, QT maksimum corrected, QT dispersiyon, QT corrected dispersiyon, Tpeak to T end (Tp-Te) minimum, Tp-Te maksimum, Tp-Te dispersiyon, Tp-Te maksimum/QT corrected maksimum gibi repolarizasyon parametreleri karşılaştırıldı. 2 grup arasında yaş, cinsiyet, diyabetes mellitus, kronik böbrek hastalığı, hiperlipidemi öyküsü, ailede koroner arter hastalığı anamnezi, vücut kitle indeksi, sigara içiciliği gibi parametreler de karşılaştırıldı. Ek olarak laboratuvar tetkiklerinden glukoz, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, total kolesterol, trigliserit, hdl, ldl, hba1c, troponin de iki grup arasında karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda MBG puanı 2 ve 3 olarak değerlendirilen iki grup arasında istatistiksel olarak ventriküler repolarizasyon parametreleri, klinik özellikler ve laboratuvar parametreleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Yapmış olduğumuz bu çalışmada, primer perkütan koroner girişim yapılan STYME'Lİ hastalarda miyokardiyal blush gradelemesi ile ventriküler repolarizasyon parametreleri arasında bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary percutaneous coronary intervention (pPCI) is the preferred reperfusion method in acute ST elevation myocardial infarction (STEMI). Even if the coronary artery responsible for infarction is open, impaired myocardial perfusion is associated with poor prognosis. Myocardial blush grading is an angiographic measurement showing myocardial reperfusion at the capillary level. The aim of this study is to investigate the relationship between myocardial blush grading and ventricular repolarization parameters in STEMI patients undergoing primary percutaneous coronary intervention. Methods: The study was carried out between January 2018 and December 2018. A total of 110 patients, 16 female and 94 male, aged 36-87 years, who were admitted to S.B.U. Gazi Yaşargil Education and Research Hospital with the diagnosis of STEMI underwent primary PCI. ECGs in coronary intensive care unit were taken after the procedure. MBG scoring was evaluated in coronary angiography images. The reference MBG score in the non-lesion coronary artery was 3 and the responsible MBG score was determined accordingly. Results: Two patient groups with MBG score 2 and 3 were included in the study because the number of patients with MBG score was 0 and 1 was very low. The repolarization parameters such as QT minimum, QT maximum, QT minimum corrected, QT maximum corrected, QT dispersion, QT corrected dispersion, Tpeak minimum, Tp-Te maximum, Tp-Te dispersion, Tp-Te maximum / QT corrected maximum were compared in the 12-lead ECGs of these two groups after the procedure. Such as age, gender, hypertension, diabetes mellitus, chronic kidney disease, hyperlipidemia, family history of coronary artery disease, body mass index, smoking were compared. In addition, glucose, urea, creatinine, sodium, potassium, total cholesterol, triglyceride, hdl, ldl, hba1c and troponin were compared between the two groups. As a result of our study, there was no statistically significant difference between ventricular repolarization parameters, clinical features and laboratory parameters between the two groups whose MBG score was evaluated as 2 and 3. Conclusion: In this study, there is no relationship between myocardial blush grading and ventricular repolarization parameters in STEMI patients undergoing primary percutaneous coronary intervention.