The Ideological change of the British Labour Party within the context of the new world order
Yeni dünya düzeni bağlamında İngiliz İşçi Partisi'ndeki ideolojik değişim
- Tez No: 61358
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Political Science, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
85 ÖZET Bu araştırmanın temel konusu Yeni Dünya Düzeni'yle birlikte İngiliz İşçi Partisindeki İdeolojik Değişimin Yönü'nü ortaya koymaktır. Bu araştırmada Yeni Dünya Düzeni'yle birlikte İngiliz İşçi Partisi'nde meydana gelen ideolojik değişimin göstergelerinin ve yönünün saptanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Amacımıza ulaşmak için ana kaynak olarak İngiliz İşçi Partisi'nin 1988- 1995 yıllan arasındaki parti programlan elde edilerek, programlardaki ideolojik değişimin analizi yapılmıştır. İngiliz İşçi Partisi'ndeki bu ideolojik değişim, partinin amacına olumlu bir katkı sağlamıştır. İşçi Partisi'ndeki en önemli değişimler özellikle; kamulaştırma, özelleştirme ve sendikalarla İşçi Partisi arasındaki ilişkilerde ortaya çıkmıştır. İşçi Partisi'nin yapmış olduğu en önemli değişim, kamu müMyetinin tartışılmazlığını kabul eden ünlü dördüncü maddenin değiştirilmesi olmuştur. Bu araştırmanın sonucunda, İngiliz İşçi Partisi'nin genel olarak ideolojisini d^işfar are k, muhafeıkâr bir eğilime dağru kayağı ortayı çıkmışta.
Özet (Çeviri)
84 ABSTEACT The subject of this research is to assess the direction of the ideological change of the British Labour Party within the New World Order. In this study our aim is to track and evaluate the direction and the parameters of the ideological changes and the resulting outcome in the British Labour Party that started with the New World Order. As the primary source, the programmes of the British Labour Party between 1988-1995 have been used. The party programmes were obtained and scrutinised and the shifts of the ideological change in the programmes have' been analyzed. These ideological changes in the British Labour Party have contributed to its functioning in a positive way. The major changes in the Labour Party affected especially the policies of nationalization, privatization, and the relationship with trade unions. The most significant change in the Labour Party concerned the change in the famous Clause IV, which claimed that public ownership was unarguable. Data analysis showed that the British Labour Party has changed its ideology and drifted right.