Küresel işgücü piyasalarında ırkçılık, etnisite ve sendikal hareket
Racism, ethnicity and trade union movement in global labour markets
  1. Tez No: 613600
  2. Yazar: SERPİL ERDOĞAN ALTUNCEVAHİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Irksal ve etnik ayrımcılık gerçekte ekonomik kazanımlara, kaynakların paylaşımına ve işgücünün bölünmesine dayanmakta; oluşumları ise çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Bugün bu bölünmelerin gerek ulusal gerek küresel işgücü piyasalarında öneminin artması ise esneklik ihtiyacının işgücü çeşitliliği ile karşılanma eğiliminden kaynaklanmaktadır. Bu eğilimde bir yandan hükümet ve sendika politikalarında dışlayıcı uygulamalar bir yandan da dışlanan işgücü gruplarında izolasyon ve kendi içlerinde oluşan bir dışlama ve dışlanma anlayışı eş zamanlı olarak beslenmekte ve desteklenmektedir.Çalışmanın ana konusu olan küresel işgücü piyasalarında ırkçılık ve etnisitenin incelenmesinde, teorilerin aktarımında yararlanılan kaynaklara ulaşımda İngiliz akademik literatüründeki zenginlik kolaylaştırıcı bir etmen olmuş ancak küresel bir sorunun incelenmesinden dolayı ölçeği geniş tutulmaya çalışılan örneklemelerde sorunun az gelişmiş, gelişmekte ve gelişmiş olan tüm dünya ülkelerinde farklı düzeylerde de olsa görülüyor oluşu çeşit fazlalığı nedeniyle bir zorluk yaratmıştır. Bu sorunun üstesinden gelinmede ise İngiliz İşgücü Piyasalarındaki örneklerin model ve merkez alınması, diğer örneklerin ise benzer uygulamalarına tarihsel süreçte bu eğilime farklı zamanlarda dahil oluşları üzerinden model etrafında aktarılması tercih edilmiştir.Çalışmada işgücü piyasalarından verilen örneklerin yanında sendikaların geçmişteki ve bugünkü uygulamalarından örnekler de verilmiş ve gündemde öneri olarak yer alan bazı alternatif stratejilerin avantaj ve dezavantajlarına, kombinasyonlarının olasılığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Racial and ethnic discrimination is in fact based on economic benefits, allocation of resources and division of labour and their formation has rooted in early ages. Today increasing importance of those divisions within either national or global labour markets is derived from the trend of meeting the requirement of flexibility by the diversification of labour. In this trend as well as the government and trade union policies, the comprehension of isolation and the exclusion or dereliction within those exploited labour groups is supported and raised synchronously.In the examination of racism and ethnicity in global labour markets as the main subject of the study, substantiality of the British Acedemic Literature in quatation of theoretical definitions was faciliating, but the fact that the matter was seen in nondevelopped, developping and developped countries on different levels, caused difficulties by range variety of samples due to the necessity of examining a global problem by samples on large scale. In accomplishing this difficulty, it is preferred to use the British Labour Market cases as the core model of the similar samples from other countries.Beside the cases from labour markets, the samples or cases from the past and current practices of trade unions are given in the study and it is given place to the advantages and disadvantages of some alternatif strategies as the suggestions take place in the literature and the possibility of the combination of those strategies.