Preterm prematür membran rüptürü(PPROM) ve normal gebeliklerde maternal serum endokan düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of maternal serum endocane level in preterm premature membrane rupture (PPROM) and normal pregnancy
- Tez No: 613715
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Endokan endotelyal enflamasyonun bir belirtecidir. Çalışmamızda preterm prematür mebran rüptürlü (PPROM) gebeler ile benzer hafta ve karakteristik özelliklere sahip PPROM'lu olmayan gebelerin endokan seviyelerinde belirgin bir fark olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Ayrıca endokan seviyesi ile latent periyod arasında olası bir ilişkinin varlığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde Şubat 2019 –Ekim 2019 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 28-34 gebelik haftaları arasında PPROM'lu 44 gebe benzer gebelik haftalarına sahip PPROM olmayan 44 gebe toplam 88 gebe dahil edildi. Vaka ve kontrol grubunun demografik özellikleri, obstetrik özellikleri, lökosit ve endokan düzeyleri kıyaslandı. Bulgular: Ortalama yaş vaka ve kontrol grubu için sırasıyla 28 ve 27 idi. Her iki grubun demografik özellikleri ve obstetrik öyküleri benzer idi. Kontrol grubuna kıyasla çalışma grubunun ortalama lökosit ve endokan değerleri yüksekti (P değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Aim: Endocan (ESM-1) is a marker of endothelial inflammation. In this study, we aimed to show whether there is a significant difference between endocan levels of PPROM and non-PPROM pregnant women. In addition; we aimed to find a relation between endocan levels and latent period. Method: The study was conducted at University of Health Sciences, Etlik Zubeyde Hanım Women's Health Care, Training and Research Hospital Perinatology Clinics between February 2019 and October 2019. Pregnant women with PPROM between 28-34 weeks of gestation and those without PPROM with similar gestational weeks were included in the study. A total of 88 pregnant women with 44 PPROM and 44 normal pregnancies were included in the study. Demographic and obstetric features, leukocyte and endocan levels of the case and control groups were compared. Results: The mean age was 28 and 27, respectively, for the case and control groups. Demographic features and obstetric history of both groups were similar.