Hiperkapnik solunum yetmezliğinde etyolojinin araştırılması
Investigation of etiology in hypercapnic respiratory failure
- Tez No: 613786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZEL UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hiperkapnik solunum yetmezliği mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir klinik antitedir. Etkin bir tedavi uygulayabilmek için etyolojinin belirlenmesi önemlidir. Çalışmamızda hiperkapnik solunum yetmezliğinde etyolojiyi araştırmayı amaçladık. Yaş ortalaması 67±14 olan 46'sı kadın, 54'ü erkek 100 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Arter kan gazı, akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi ile beraber değerlendirilerek tanı konuldu ve tedaviye başlandı. Hasta veya yakınından ayrıntılı anamnez alındı, fizik muayene yapıldı, ek komorbiditeleri ve radyolojik değerlendirmeleri yapılarak kaydedildi. Çalışmamıza alınan hastalarda %55 oranında KOAH, %8 oranında OSAS, %6 oranında OHS'nun etyolojide yer aldığı görüldü. KOAH'ın pulmoner enfeksiyon, pulmoner tromboemboli veya OSAS ile beraberlik göstererek de hiperkapni etyolojisinde bulunduğu tespit edildi. Etyolojide %9 oranında diğer sebepler mevcuttu. KOAH tanılı hastalarımızda en sık komorbiditelerin DM, HT ve AF olduğu izlendi. Sonuç olarak hiperkapnik solunum yetmezliğinde etyolojide en sık KOAH'ın bulunduğu görüldü. Hastalarımıza solunum destek tedavisi olarak en çok NIMV uygulandı.
Özet (Çeviri)
Hypercapnic respiratory failure is a clinical entity which has high mortality and morbidity. It is important to determine the etiology for an effective treatment. In this study, we aimed to investigate the etiology of hypercapnic respiratory failure. One hundred patients (46 females and 54 males) with a mean age of 67 ± 14 years were included in the study prospectively. The diagnosis was made by evaluating arterial blood gas, chest radiography and computed tomography and the treatment was begun. Detailed anamnesis was obtained from the patient or his / her relatives, physical examination was performed, additional comorbidities and radiological evaluations were recorded. It was found that the patients in the study who have 55% COPD, 8% OSAS and 6% OHS were included in the etiology. COPD was also found to be associated with pulmonary infection, pulmonary thromboembolism or OSAS in the etiology of hypercapnia. Other causes were present in the etiology at a rate of 9%. DM, HT and AF were the most common comorbidities in COPD patients. In conclusion, COPD was the most common in the etiology of hypercapnic respiratory failure. NIMV was applied to our patients mostly as respiratory support treatment.