Esnek mimari tasarım yaklaşımları ile işlevsel iyileştirme sağlanmasına yönelik bir yöntem önerisi: Kuşcağız hanımlar lokali örneği
Towards a functional melioration method through flexible architectural approach: Ankara kKuşcağiz women's club example
- Tez No: 614283
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İkinci dünya savaşından sonra hızla yapılan binalar, işlevsel olarak kullanıcı kitlesinin gereksinimlerine yanıt veremeyerek, kullanıcı odaklı tasarım yöntemlerinin gündeme getirmiştir. Bu yöntemlerin en başında esneklik sağlayan mimari yöntemleri gelir. Bu tezin amacı esnek mimari tasarım prensipleri için bir kılavuz sunmak ve bu kılavuzu örnek bina üzerinde uygulamaktır. Bu tez kapsamında kullanıcının davranışsal boyutu ve mekânla etkileşimi açısından zamansal boyuttan yola çıkarak, mekânda esneklik gereksinimleri vurgulanmış, mevcut binalarda bu esnek mimari kriterleri irdelenmiştir. Bu doğrultuda kuramsal çerçeveden elde edilen esnek tasarım bulgularıyla bir rehber kılavuz kurulmuştur. Bu kılavuz doğrultusunda Kuşcağız Hanımlar Lokali örneğinde esnek bina tasarım prensipleri ile işlevsel iyileştirme için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak binalarda esnek tasarım prensipleri doğrultusunda, binalarda kullanılmak üzere bir kılavuz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
After World War II, increasing needs for quick construction methods, could not fulfill users' functional requirements in buildings, therefore user-centered design methods went at design community's agenda. The top method among those, is design for flexibility. The purpose of this thesis is to make a guide line in flexible designing architectural spaces and apply that to an existing building. To fulfill this aim, users' behaviors and interactions in space have been studied through time factor. The flexible criteria have been scrutinized in some of flexible buildings. In the next step,a basic flexible design guide line have been presented and studied in a women's club building based in Ankara, Turkey to improve functional reclamation. In conclusion, there has been a guide to exercise flexible design methods in existing buildings.