Farklı seviyelerdeki adölasan bocce volo sporcularının müsabaka esnasındaki fizyolojik cevaplarının ve oyun karakterlerinin karşılaştırılması
Adolasan bocce volo athletes at different levelscomparison of physiological answers and game characters during the competition
  1. Tez No: 832731
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma farklı seviyelerdeki bocce volo branşındaki sporcuların müsabaka esnasındaki fizyolojik ve oyun karakteristik özelliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi Mersin ilinde bocce sporu ile uğraşan 14-17 yaş 20 kız ve 30 erkek sporcudan oluşmaktadır. Katılımcıların vücut kompozisyon özelliklerini belirlemek için vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü için stadiometre, müsabaka esnasındaki kalp atım hızı değişiklikleri gibi fizyolojik cevaplarının belirlenmesi için, kalp atım hızı için Polar Vantage NV kalp atım hızı monitörü ve koşu hızları gibi aktivite türlerinin belirlenmesinde Polar S3 koşu hız sensörü cihazı ve oyun karakteristiğinin belirlenmesi için müsabaka analiz formu kullanılmıştır. Bu değişkenlerin dereceye girme durumuna göre karşılaştırılmasında normal dağılım testi sonucuna göre bağımsız örneklemler t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Kadın yarışmacıların vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve yaş ortalaması, standart sapması sırasıyla 56,1 ± 4,84; 164,75 ± 3,26 ve 15,4 ± 1,1 bulunmuştur. Erkek yarışmacıların vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve yaş ortalaması, standart sapması sırasıyla 63,43 ± 8,88; 172 ± 4,03 ve 15,33 ± 1,12 Dereceye giren sporcuların dereceye girmeyen sporculara göre müsabaka esnasındaki fizyolojik cevaplarının ve oyun karakterlerinin her parametre için daha iyi seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the physiological and play characteristic characteristics of athletes in the Bocce Volo branch of different levels during the competition. The research sample consists of 14-17 years old girls and 30 boys who are engaged in Bocce sport in Mersin. In order to determine the physiological answers such as body weight and height to measure the body composition characteristics of the participants, to determine physiological answers such as stadiometer, heart rate changes during the competition, the polar Vandage NV heart rate monitor for the heart rate and the fasting speed sensor in determining activity types such as running speeds. The competition analysis form was used to determine the device and game characteristics. In the comparison of these variables according to the degree, independent samples T test and Mann-Whitney U test were used according to the result of the normal distribution test. The body weight, height and average age, standard deviation of female contestants, respectively 56.1 ± 4,84, respectively; 164.75 ± 3.26 and 15.4 ± 1.1. The body weight, height and average age of male contestants, standard deviation of 63.43 ± 8,88 respectively; According to athletes who did not enter the rank of 172 ± 4.03 and 15.33 ± 1.12 degrees, the physiological answers and play characters during the competition were better for each parameter.