Yüzücülerde sekiz haftalık kuvvet antrenmanının izokinetik dinamometre ve 100m serbest stil performansına etkisi
The effect of eight-week-strength training for swimmers on isokinetic dynamometer and 100 m freestyle performances
  1. Tez No: 614674
  2. Yazar: BENGÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAVRANBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, yarışmacı olan ve yarışmacı olmayan yüzücülerden oluşan deneklere uygulanacak olan sekiz haftalık kuvvet antrenmanlarının ölçülen kas kuvvetine ve yüzme performanlarına etkisini ortaya koymaktır.YÖNTEM: Araştırmaya, Bursa ilinde yarışmacı yüzücü olarak antrenman yapan 16 yüzücü ile yarışmacı olmayıp yüzme antrenmanı yapan 17 yüzücü toplam 33 gönüllü sporcu katılmıştır. Araştırmada yarışmacı olan ve olmayan gruplar için deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan yarışmacı olan ve yarışmacı olmayan yüzücü deney grupları sekiz hafta boyunca haftada üç gün karada kuvvet antrenmanı ve yüzme antrenmanı yaparken, yarışmacı olan ve yarışmacı olmayan yüzücü kontrol grupları yalnızca yüzme antrenmanı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to define the effect of eight-week-strength training on the muscle strength and swimming performance in the competitive swimmer and uncompetitive swimmers groups.Material and Methods: In this study, totally 33 volunteer swimmers who 16 of them are training as competitive swimmers and 17 of them are training but not as competitive swimmer participated in the research in Bursa province. The research was designed as a competitive swimmer and uncompetitive swimmers groups and their control groups. The competitive swimmers experimental group and the uncompetitive swimmers group did dry land strength training and swimming training three times a week for eight weeks whereas competitive swimmers control group and the uncompetitive swimmers control group did only swimming training. The anthropometric, isokinetic dynamo-meter and 100 meters freestyle swimming performance of the subjects were measured at the beginning and end of the study eight weeks later.