Çıraklık eğitim merkezindeki öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerleri ile meslekleri arasındaki ilişki 'Konya Çıraklık Eğitim Merkezi örneği'
Relations students interest ability and profission value in apprenticeship education center
- Tez No: 61468
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SAVAŞ BÜYÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
203 k. Sosyal Yardım ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. 9. Çıraklık Eğitim Merkezindeki Çırakların; iş birliği, değişiklik, liderlik, kazanç, ün sahibi olma değerleri açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur, yeteneğini kullanma, yaraticilik, yarişma, düzenli yaşam değerlerinde çiraklarin değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında bir farklılık bulunamamıştır. Buna göre: a.İş Birliği değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Değişiklik değeri açısından çıraklann değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Liderlik değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Kazanç değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.Ün sahibi olma değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.202 a.Temel Bilim ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Sosyal Bilimler ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Canlı - Varlık ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Mekanik ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.İkna ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. f.Ticaret ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. g.İş Ayrıntısı ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayıları arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. h. Edebiyat ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. ı. Güzel Sanatlar ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. j. Müzik ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.203 k. Sosyal Yardım ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. 9. Çıraklık Eğitim Merkezindeki Çırakların; iş birliği, değişiklik, liderlik, kazanç, ün sahibi olma değerleri açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur, yeteneğini kullanma, yaraticilik, yarişma, düzenli yaşam değerlerinde çiraklarin değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında bir farklılık bulunamamıştır. Buna göre: a.İş Birliği değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Değişiklik değeri açısından çıraklann değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Liderlik değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Kazanç değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.Ün sahibi olma değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.202 a.Temel Bilim ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Sosyal Bilimler ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Canlı - Varlık ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Mekanik ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.İkna ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. f.Ticaret ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. g.İş Ayrıntısı ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayıları arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. h. Edebiyat ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. ı. Güzel Sanatlar ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. j. Müzik ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.203 k. Sosyal Yardım ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. 9. Çıraklık Eğitim Merkezindeki Çırakların; iş birliği, değişiklik, liderlik, kazanç, ün sahibi olma değerleri açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur, yeteneğini kullanma, yaraticilik, yarişma, düzenli yaşam değerlerinde çiraklarin değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında bir farklılık bulunamamıştır. Buna göre: a.İş Birliği değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Değişiklik değeri açısından çıraklann değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Liderlik değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Kazanç değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.Ün sahibi olma değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.202 a.Temel Bilim ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Sosyal Bilimler ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Canlı - Varlık ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Mekanik ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.İkna ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. f.Ticaret ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. g.İş Ayrıntısı ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayıları arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. h. Edebiyat ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. ı. Güzel Sanatlar ilgisi açısından çırakların değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. j. Müzik ilgisi açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.203 k. Sosyal Yardım ilgisi açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu ilgi alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. 9. Çıraklık Eğitim Merkezindeki Çırakların; iş birliği, değişiklik, liderlik, kazanç, ün sahibi olma değerleri açısından çırakların değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur, yeteneğini kullanma, yaraticilik, yarişma, düzenli yaşam değerlerinde çiraklarin değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında bir farklılık bulunamamıştır. Buna göre: a.İş Birliği değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. b.Değişiklik değeri açısından çıraklann değiştirmiş oldukları meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. c.Liderlik değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. d.Kazanç değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir. e.Ün sahibi olma değeri açısından çıraklann değiştirmiş olduklan meslek sayılan arasında farklılık vardır. Bu değer alanında üç ve daha üzeri meslek değiştirmiş çıraklar yüksek puan elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research vocational quidance and apprentice training was investigated and some examples relevant to the field was given In addition, legal principles in council of Ministry of National Education were examined. Our objective is to determine the ability, interest, and value of the apprenticed children at the center for Apprentice training. The general scope of this research is all the apprentice-training centers run by Ministery of national education. The example under study is 100. Yıl Eğitim Merkezi (Apprentice trainirg center), Directorate of Ministry of National Education, Konya, Turkey. With the technique of group examplification, 195 apprentices are selected the overall out of apprentices trained as mechanics, auto electricitien, auto painters, hood repairer and turners. The selected groups are asked to answer the self evalueting questionare prepared by Kuzgun, mesuring its reliability and validity. Such values as frequency, variations, persentage and T. test are applied in statistical process. As a result, the following findings were determined: 1. There is a considerable relationship between their ability, interest, values and vocations 2. There is a considerable relationship between their ability, interest, values and age. 3. There is a considerable relationship between their ability, interest, certain values (co-operation, change, leadership income) and the number of vocation they changed. «*S5£5SSftSE?