The effect of web 2.0 tools on Turkish EFL students' peer review types, attitude and writing performance
Web 2.0 araçlarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin verdikleri dönüt türleri, tutumları ve yazma becerilerinin gelişimine etkisi
  1. Tez No: 614693
  2. Yazar: OĞUZ GUKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son zamanlarda teknolojik araçların kullanımı eğitim alanında popülerlik kazandı. Teknolojinin dil öğrenimine etkisi üzerine de bu bağlamda pek çok çalışmalar yapıldı. Akran dönütü diğer yandan öğrencilerin yazma becerilerindeki başarıları üzerinde önem taşımaya başladı, fakat öğrencilerin nasıl ve neye dönüt verdikleri hala tam olarak açıklanamadı. Buna istinaden mevcut çalışma, Web 2.0 araçları ve akran dönüt türleri üzerine yoğunlaşıp yazma becerilerindeki farkı görmeyi amaçlamaktadır. Mevcut çalışma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinden 40 katılımcıyla gerçekleşmiştir ve katılımcılar deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki eşit gruba bölünmüşlerdir. Deney grubu öğrencileri araştırma süresi boyunca yazma ödevleri için Web 2.0 aracı kullanıp, bu araç ile akranlarının yazılarına dönütler vermişlerdir. Diğer yandan kontrol grubu öğrencileri de yazma ödevleri için kağıt ve kalem kullanmış ve akranlarına olan dönütlerini yine bu araçlarla sağlamışlardır. Çalışmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin konu içeriği, destekleyici cümleler, konu bütünlüğü gibi içerik ve anlama yönelik dönütleri daha fazla kullandığı gözlenirken, kontrol grubu öğrencilerinin cümle yapısı, yazım ve noktalama gibi biçimsel meselelere önem verdiği ortaya çıkmıştır. Bununla beraber çalışmada, öğrencilerin yazma başarısını görmek de amaçlanmıştır, fakat araştırmanın sonunda deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Son olarak, iki grubun öğrencileri de yapılan görüşmelerde akran dönütünün yazma becerilerine fayda sağladığını belirtirken, deney grubu öğrencilerinin de akran dönütü için Web 2.0 araçlarını kullanırken eğlendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technological tools have become popular in the field of education lately and there was and there have been several studies conducted on the effect of technology on language learning environment. On the other hand, peer feedback has become an important part of the writing performances of the learners, and how and where they provide feedback is still a question. With this in mind, this study focuses on the effect of Web 2.0 tools and peer feedback types of students, and aims to see the difference in their writing performances. The present study was conducted with 40 participants and they were divided into 2 groups as the experimental group and the control group at a state university in Turkey. The experimental group students used Web 2.0 tools for their writing assignments throughout the research period and provided feedback on their peers' writings. On the other hand, the control group students used pen and paper for writing assignments and responded to their peers with the same tools. The results of the study showed that while the experimental group students responded more to content issues such as topic sentence, supporting sentences, unity, the control group students gave more importance to local issues such as sentence structure, spelling and punctuation. On the other hand, it was aimed to see the difference of the writing performances of the students; however, there was no statistically significant difference between the experimental group and the control group at the end of the research period. Finally, both groups' students indicated in the interviews that most of the students found peer feedback process beneficial for their writing performances, while the experimental group students seemed to enjoy using Web 2.0 tools for the process.