Türkiye'de bilek güreşi spor branşı alanındaki sorunlar ve sporcuların sakatlanma nedenlerinin incelenmesi
Investigation of the problems and the causes of the athletes' injuries at arm wrestling in Turkey
- Tez No: 614808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de aktif olarak bilek güreşi müsabakalarına katılan değişik yaş ve cinsiyet grubundan sporcuların karşılaştıkları genel sorunların neler olduğu araştırılmıştır. Bilek güreşi spor dalında sporcuların kazanmasını sağlayan birincil unsurlar teknik, taktik ve genel kol kuvvetidir. İkincil unsurlar ise sporcunun kol uzunluğu, kas yoğunluğu, el kavrama gücü ve esnekliktir. Bu unsurları etkileyen yanlış antrenman, anabolik steroid kullanımı, aşırı yüklenme, müsabık dönem ve öncesinde erken form tutma, yanlış beslenme gibi faktörler karşımıza sakatlanma nedenleri sorunsalı olarak çıkmaktadır. Sporcuların maruz kaldığı sakatlık türlerini ve bu sakatlıklara neden olan içsel ve dışsal faktörleri, meydana gelen sakatlıkların genel olarak sporcuların performans ve başarılarını nasıl etkilediği ortaya koymaktır. Bu çalışmanın amacı toplanan tüm bu verilerin ışığında sakatlanmalardaki ortak nedenleri bulup ve ilerde oluşabilecek sakatlıkların önlenmesine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the general problems, which athletes in different age and gender groups, who join actively in arm wrestling competitions are confronted with. The primary elements that enable athletes to win in arm wrestling sports branch are technical, tactical and general hand powers. Secondary elements are the athlete's arm length, muscle density, hand grip strength and flexibility. Factors that affect these elements such as improper training, anabolic steroid use, overloading, competitive period and getting fit prematurely and malnutrition before this period confront us as the causes of mutilation pain point. The aim is to identify the types of disabilities that athletes are exposed to and the internal and external factors that cause these disabilities by the survey method and to reveal how they affect the performances and successes of athletes in general. The aim of this study is to find the common causes of disability and to help prevent probable future disabilities in the light of all the collected data.