From mission to leisure: A spatial analysis about transitions in space mobility interiorities
Görevden dinlenceye: Uzay içselliği geçişleri hakkında yapısal bir çözümleme
- Tez No: 614936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Özel uzay firmalarının, hükümetler kadar yetkin duruma geldiği bugünlerde, sivillerin de deneyimleyebileceği dinlence esaslı uzay senaryolarının gerçekleşme ihtimali giderek yaklaşıyor. Bu sebeple, gelecekteki uzay araçlarının içsellikleri çerçevesinde, uzay hareketliliğindeki görev ve dinlence bazlı içselliklerin farkını ortaya koyan bir araştırma alakalı bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, içsellik kavramının tanımlanması için hangi iç mekan bağlamlarının ve tasarım kriterlerinin iç mekan tanımında uygun olduğunu tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu bağlamların kendilerini farklı ortamlarda nasıl ortaya koyduğunu, özellikle de uzay hareketliliğindeki dinlence bağlamında nasıl kullanılabileceğini analiz etmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Nowadays, since private space companies are getting as competent as their governmental counterparts, leisure-based space scenarios for civilians to experience, is getting closer to be realized. Thus, an investigation upon differences between mission and leisure interiorities in space mobility emerges as relevant topic in the scope of interiorities of future vehicles. In this respect, this thesis aims to define which interiority aspects and design criteria could be applicable in the definition of interiority, significantly within space mobility. Thus, it seeks to analyze how these aspects manifest themselves in different environments, especially how leisure aspects can be utilized into space mobility.