Laparoskopik kolesistektomi olacak hastalara broşür destekli eğitimin anksiyete, ağrı ve yaşam bulgularına etkisinin incelenmesi
The effect of brochure based training on anxiety, pain and life findings for patients who will undergo a laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 615019
  2. Yazar: MAHMUT DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalara verilen broşür destekli eğitiminin ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yarı deneysel tipteki araştırmanın verileri 01 Ocak 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Mardin Midyat Devlet Hastanesinde cerrahi kliniğine yatışı yapılan ve laparoskopik kolesistektomi yapılan tüm hastalardan toplandı. Evreni bilinen örneklemde güven aralığı %95 alınarak hesaplama yapıldığında araştırmaya dahil edilecek hasta sayısı 62 bulundu. Hastalar kontrol (n=31) ve deney (n=31) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplara seçilen hastalar rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçildi. Gruplar homojen olarak ayrıldı. Veriler hasta tanıtım formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği, Visual Analog Skala ölçeği ve yaşam bulgularını değerlendirme formu ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Deney grubundaki laparoskopik kolesistektomi olan hastalara broşür eğitimi verildi. Formlar ameliyat öncesi ve ameliyattan 24 saat sonra dolduruldu. Bu eğitim 40 dk sürdü. Kontrol grubuna ise kliniğin rutin hemşirelik uygulaması yapılarak ameliyat öncesi ve ameliyattan 24 saat sonra formlar doldurularak her iki gruba da broşür kitapçığı verildi. Veriler bilgisayarda SPSS 22 paket programında sayı, yüzdelik, Ki kare, t testi ve korelasyon bulguları ile değerlendirildi. Araştırmanın yapılabilmesi için SANKO Üniversitesi klinik araştırma etik kuruldan ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğünden gerekli izinler alındı. Hastalara çalışmanın amacı anlatıldı ve gönüllü hastaların katılımı sağlandı. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda hastane anksiyete/depresyon ölçeğinde hastaların anksiyetelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effect of the brochure-based training on pain, anxiety and life findings in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. The data of the quasi-experimental study were collected from all patients who underwent laparoscopic cholecystectomy between January 1, 2018 and June 30, 2018 at Mardin Midyat State Hospital. When the confidence interval was calculated as 95% in the known sample universe, the number of patients to be included in the study was 62. The patients were divided into two groups as control (n = 31) and experiment (n = 31). Patients were selected by random sampling method. The groups were homogenous. The data were collected by face-to-face interview method by the researcher using the patient identification form, the Hospital Anxiety and Depression Scale, the Visual Analog Scale and the evaluation of life findings. Patients who had laparoscopic cholecystectomy in the experimental group were given brochure training. The forms were completed before and 24 hours after surgery. This brochure training lasted 40 minutes. The control group received routine nursing practice, and the both groups were given brochure booklet after making them fill in the forms 24 hours before and after the operation. Data were analyzed with SPSS 22 software package, number, percentage, Chi square, t test and correlation findings. Necessary permissions were obtained from SANKO University Clinical Research Ethics Committee and Mardin Provincial Health Directorate for the research.