Artroplasti ameliyatı öncesi hastaya verilen ağrı eğitiminin ameliyat sonrası ağrı düzeyi ve analjezik kullanımına etkisi
The effect of pain training given to the patient before arthroplasty surgery on postoperative pain level and use of analgesics
  1. Tez No: 615415
  2. Yazar: CEYDA SU GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, total diz artroplasti ameliyatı öncesi hastaya verilen ağrı eğitiminin ameliyat sonrası ağrı düzeyi ve analjezik kullanımına etkisini belirlemek amacıyla non-randomize kontrol gruplu müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın uygulaması Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi'ne başvuran, dâhil edilme kriterlerine uyan 80 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen hastalardan ilk 40 hasta kontrol grubuna, ikinci 40 hasta müdahale grubuna alınmıştır. Araştırmada veriler 14.10.2018 ve 29.04.2019 tarihleri arasında, hasta tanıtım formu, kısa ağrı envanteri, analjezik kullanım formu, non-farmakolojik yöntemlerin kullanımı formu ve ağrı eğitimi soru formu kullanılarak toplanmıştır. Hastaların bilişsel işlevlerini değerlendirmek için eğitim durumlarına göre standardize mini mental test veya eğitimsizler için mini mental durum testi uygulanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik komisyondan ve kurumdan yazılı izin, hastalardan yazılı onam alınmıştır. Araştırma süresince kontrol grubundaki hastalara rutin bakım verilmiş, müdahale grubundaki hastalara ise rutin bakıma ek olarak ameliyattan bir gün önce ağrı eğitimi verilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, Ki-Kare analizi, Bağımsız Örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a non-randomized control group intervention study to determine the effect of pain education on postoperative pain level and analgesic use before total knee arthroplasty operation. The implementation of the study was carried out with 80 patients, who are suitable for the inclusion criteria, applied for Gazi University Health Research and Implementation Center Gazi Hospital. The first 40 patients were included in the control group and the second 40 patients included in intervention group in the study. Data of the study were collected between dates 14.10.2018 and 29.04.2019 by using patient identification form, brief pain inventory, analgesic use form, non-pharmacological methods use form and pain education questionnaire. In order to evaluate the cognitive functions of the patients, standardized mini-mental test or mini mental state test for uneducated according to their educational status patients were implemented. Written permission was obtained from the ethics committee and the institution, and written consent was obtained from the patients to the implementation of the study. During the study, the patients in the control group were given routine care and the patients in the intervention group received pain training one day before the surgery in addition to routine care. Number, percentage, mean, standard deviation, Chi-Square analysis, Independent Sample t test and Mann-Whitney U test were used for statistical analysis of the data.