Termal olmayan mikro plazma boşalma hücrelerinde gap fotodedektörünün karakteristiklerinin incelenmesi
Study of characteristics of gap photodedector in the non-thermal micro plasma discharge cell
- Tez No: 615572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HİLAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
TERMAL OLMAYAN MİKRO PLAZMA BOŞALMA HÜCRELERİNDE GaP FOTODEDEKTÖRÜNÜN KARAKTERİSTİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Duygu YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2014 ÖZET GaP katotlu mikro elektronik gaz boşalma sistemi (MGBS) deneysel olarak araştırıldı. Sistem karanlık ve farklı IR(kızılötesi) aydınlatma şiddetleri altında çalıştırıldı. Yüksek basınç durumlarında farklı IR aydınlatmaları için akım-voltaj karakteristiği (AVK) elde edildi. IR aydınlatması yüksek basınçlarda farklı elektriksel iletkenlikleri meydana getirmiştir. Bu gerçeklik sistemin optoelektronik uygulamalar için yüksek basınçlarda daha elverişli çalışabileceğini göstermektedir. Uygun deneysel parametreler ayarlandığında sistemin NDR(negatif diferensiyel direnç) ve histerezis davranışları gösterdiği GaP için ilk defa tespit edildi. Histerezis değerini belirlemede basınç ve elektrotlar arası mesafenin önemli rol oynadığı görüldü. Yarıiletken plazma sistemi kullanarak AVK, BIE(boşalma ışık emisyonu) ve histerezis davranışları farklı aydınlatma şiddetleri altında araştırıldı. Elektrotlar arası mesafe küçüldükçe AVK ların daha kararlı olduğu görülmüştür. Deneysel sistemimizde ilk defa GaP'ın IR duyarlılığı test edildi. Deneysel sonuçlarımıza göre uygun elektrotlar arası mesafe d ve uygun gaz basıncı p ayarlandığında GaP'ın IR ışık ile optik olarak uyarılabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
STUDY OF CHARACTERISTICS OF GAP PHOTODEDECTOR IN THE NON-THERMAL MICRO PLASMA DISCHARGE CELL (M. Sc. Thesis) Duygu YİĞİT GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES November 2014 ABSTRACT Microelectronic gas discharge device with GaP cathode was investigated. The system was operated under dark and different IR illumination. In the case of high pressure the current-voltage characteristic (CVK) was obtained for different IR illumination. IR illuminations have stimulated different electrical conductivities at the high pressures. This reality suggests that the system will be able to run more favorable at high pressures for optoelectronic applications. When the convenient experimental parameters have been set, it was detected that the system with GaP cathode showed NDR and hysteresis behavior for the first time. In determining the value of hysteresis, it was seen that pressure and distance between the electrodes played an important role. It was investigated that AVK, BIE and hysteresis under different illumination intensities by using semiconductor plasma system. It was seen that IR illumination at high pressure brings about different electrical conductivities. This state has shown that system will be able to work more convenient at high pressure for the optoelectronic application. When the interelectrode distance decreases, AVK was found to be more stable. In our experimental system, we have tested the sensitivity of the GaP for the first time. According to our experimental results, we show that, when the appropriate distance between the electrodes d and the appropriate gas pressure p was set GaP will be able to induced IR illumination by optically.