Edebiyat ve zihin: Bilişsel edebiyat kuramına doğru
Literature and mind: Towards cognitive literary theory
  1. Tez No: 615665
  2. Yazar: NİLAY KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Edebiyat ve zihin arasında yakın bir ilişki var mıdır? Edebiyat bilişsel bir yaklaşımla ele alınıp incelenebilir mi? Bu tezde bu sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bunun için, önce XVII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar zihin üzerine çalışmalar yapan düşünürlerin görüşleri ve sistemleri gözden geçirilmiştir. Ardından, edebiyat ve zihin arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak da, Bilişsel Edebiyat Çalışmaları'nın (Cognitive Literary Studies) alt alanlarından biri olan Bilişsel Poetika'ya (Cognitive Poetics) ve bu alanda türetilen kavram ve kuramlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Is there a close relationship between literature and mind? Can literature be handled and examined with a cognitive approach? This thesis seeks answers to these questions. First of all, the views and systems of thinkers who studied the mind from the 17th to the 20th centuries are reviewed. Then, the relation between literature and mind is examined. Finally, Cognitive Poetics, one of the sub-fields of Cognitive Literature Studies, and the concepts and theories studied in this field are mentioned.