Kâr yönetimi ve firma yatırımları arasındaki ilişkinin incelenmesi: BİST imalat sektörü örneği
Investigation of the relationship between earnings management and firms investment: BİST manufacturing sector case
  1. Tez No: 615761
  2. Yazar: HÜSEYİN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada kâr yönetimi uygulamaları ve firmaların maddi duran varlık yatırımları arasındaki ilişki ampirik olarak incelenmiştir. Gereken metrik değerlerin hesaplanması için literatürde yer alan beş farklı kâr yönetimi modeli (MJM, DREV, CFO, DEXP, PROD) ve firma yatırımları için BHV modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda ampirik araştırma BİST İmalat Sektöründe işlem gören 120 firmanın 2006-2014 dönemini kapsayan verileri kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçları, dört başlık altında incelenmiştir. Bunlardan birincisi kâr arttırıcı kâr yönetimi uygulamaları yapan firmalar aynı zamanda beklenenden yüksek düzeyde yatırım yapmaktadır. İkincisi, kâr düşürücü uygulamalar yapan firmalar beklenenden daha düşük yatırım yapmaktadır. Üçüncüsü, kâr arttırıcı ve düşürücü metrik değerlere göre sıralanan firmaların beklenen yatırım düzeyinden sapmalarında da istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak, kâr attırıcı ve düşürücü metrik değerler ve firma yatırım tutarı arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kullanılan beş kâr yönetimi modelinden elde edilen sonuçlar DEXP modeli haricinde istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between earnings management and firms' capital expenditures is empirically investigated. To calculate required metric values, five different earnings management models in literature (MJM, DREV, CFO, DEXP, PROD) and BHV model for firms' investments are being used. In this content, the study includes data of 120 companies from BIST Manifacturing Sector for 2006-2014. Obtained results of the empirical study have been explained under four main topics. First, firms with earnings increasing applications invest simultaneously more than expected. Second, firms with earnings decreasing applications invest less then expected. Third, statistically significant deviation from expected investment level differences are detected between ranked firms according to increasing/decreasing earnings management metrics. Last, the results indicate that there is positive relationship between earnings increasing/decreasing metric values and firms' investment amount. Besides, obtained results from different earnings management models are statistically singificant apart from DEXP model.