Neuroscience and the free will problem
Nörobilim ve özgür irade problemi
- Tez No: 615843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ISTVAN ALBERT ARANYOSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Özgür irade problemi insanların eylemlerini kontrol edip edememesini irdeler. Bu problem felsefede sıkça tartışılan bir problemdir. Çok boyutlu bir fenomen olup sosyal, etik, psikolojik boyutları içinde barındırır. Bu tezde özgür irade problemi felsefi ve nörobilimsel yönlerden analiz edilecek ve böylece sonuçta Libet Deneyi'nin (1983) bu problemi başarılı bir şekilde ele alamadığı öne sürülecektir. Bu başarısızlığın bilimsel ve felsefi nedenleri analiz edilerek basit ve giriş niteliğinde olan alternatif bir özgür irade konsepti sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The free will problem examines whether people can control their behaviours or not. This problem is highly debated in philosophy. It is a multidimensional phenomenon and it includes social, ethical and psychological aspects. In this thesis, the free will problem will be analyzed from the philosophical and scientific aspects and it will be accordingly claimed that Libet's experiment (1983) was not successful in terms of evaluating the problem. The scientific and philosophical causes of this failure will be analyzed and thus a simplistic, an introductory and an alternative concept of free will shall be proposed in the end.