Kronik santral seröz koryoretinopati hastalarında eşik altı sarı lazer tedavisinin fonksiyonel ve morfolojik sonuçları
Functional and morphological outcomes of subthreshold yellow laser treatment in patients with chronic central serous chorioretinopathy
- Tez No: 960513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜZİN TAŞLIPINAR UZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Kronik Santral Seröz Koryoretinopati (SSKR) olan hastalarda standart maküler patern Eşik altı sarı lazer (577 nm) tedavisinin (ESLT) fonksiyonel ve morfolojik sonuçlarını değerlendirerek tedavi yanıtında önemli prediktif faktörleri belirlemek. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak hasta verileri incelenerek 4 aydan uzun süredir subretinal sıvı (SRS) bulunan gözlerden ESLT uygulanan 28 hasta çalışma grubu ve herhangi bir tedaviyi kabul etmeyen 21 hasta kontrol grubu olarak dahil edildi. Hastaların başvuru anındaki ve ESLT sonrası 1. vizit, 2. visit ve son vizitte tüm oftalmolojik muayenelerine ek olarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve swept source optik koherens tomografi (SS-OKT) ile santral makula kalınlığı (SMK), subretinal sıvı yüksekliği (SRSY), subfoveal koroidal kalınlık (SFKK), SRS alan ve hacim ölçümleri yapıldı. Bulgular: Başvuru zamanında yaş, cinsiyet, hastalık süresi, EİDGK, SMK ve SRSY yönünden gruplar arasında istatistiksel fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the functional and morphological outcomes of standard macular pattern subthreshold yellow laser (577 nm) therapy (SYLT) in patients with chronic central serous chorioretinopathy (CSC) and to identify significant predictive factors associated with treatment response. Materials and Methods: In this retrospective study, patient records were reviewed, and eyes with subretinal fluid (SRF) persisting for more than 4 months were included. A total of 28 patients who underwent SYLT with a standard macular pattern comprised the treatment group, while 21 patients who declined any treatment were included as the control group. In addition to comprehensive ophthalmological examinations at baseline and at the 1st, 2nd, and final follow-up visits after SYLT, best corrected visual acuity (BCVA) and swept-source optical coherence tomography (SS-OCT) measurement including central macular thickness (CMT), subretinal fluid height (SRFH), subfoveal choroidal thickness (SFCT), as well as SRF area and volume were obtained. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age at presentation, sex, disease duration, BCVA, CMT, and SRFH.