Kayakçı ve sedanterlerin statik denge parametrelerinin değerlendirilmesi (kayak botunun etkisi)
Evaluation of static balance parameters of skiers and sedentary individuals (effect of ski boot)
  1. Tez No: 616047
  2. Yazar: HARUN SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu araştırmada kayak sporuyla ilgilenen sporcular ile herhangi bir spor branşıyla ilgilenmeyen sedanter bireylerin statik denge değerlerinin ölçülerek kayak botunun kayakçılar ve sedantelerin statik dengeleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören yaşları 18-25 arası 10 erkek, 10 kadın 20 en az 5 yıl kayak sporu yapmış, aktif kayak sporcusu ve hiç spor yapmayan 10 erkek, 10 kadın, 20 sedanter gönüllü olmak üzere toplamda 40 gönüllü katıldı. Çalışmadaki gönüllülerin statik denge ölçümü için Biodex Denge Sistemi kullanıldı. Gönüllülerden yalın ayak gözü açık-kapalı ve kayak botu giyinik gözü açık-kapalı olmak üzere dört farklı paremetrede statik denge değerleri alındı. Elde edilen ham veriler ile gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Wihitney U testi ve grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon T Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this research conducted, it was aimed at investigating the effect of ski boots on the static balances of skiers and sedentary individuals by measuring the static equilibrium values of the sportsmen who are interested in skiing and the sedentary individuals who are not interested in any sport branch. A total of 40 volunteers including 10 male and 10 female who study at School of Physical Education and Sports at Erciyes University and are aged between 18-25, 20 active male skiers who have skied for at least five years and 10 male, 10 female who have never done sports, and 20 sedentary volunteers participated in the study. The Biodex Balance System was used for static balance measurement of volunteers in the study. Static equilibrium values were obtained from the volunteers in four different parameters, such as being barefoot with open-closed eyes and wearing ski boots with open-closed eyes. The Mann-Wihitney U test was used to compare raw data obtained with intergroups and the Wilcoxon T test was used for intra-group comparisons.