Atriyal fibrilasyonu olmayan akut iskemik inmeli hastalarda CHA2DS2VASc skorunun prognostik değerinin incelenmesi
Investigation of the prognostic value of cha2ds2vasc score in acute ischemic stroke patients without atrial fibrillation
- Tez No: 516002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HESNA BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İnme, sık görülen ve ölümcül olan nörolojik bir hastalıktır. İnme dünya genelinde koroner kalp hastalığı ve tüm kanserlerin ardından üçüncü sıklıkta gelen ölüm nedenidir. Erişkin çağda en önemli morbidite ve uzun dönem dizabilite kaynağıdır. İnmelerin yaklaşık olarak %85'i iskemik kaynaklıdır. Atrial fibrilasyonu (AF) olan hastalarda CHA2DS2VASc skoru ile iskemik inme riskini tahmin etmenin dışında inme şiddeti ve prognozuyla da yakından ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak, AF olmayan hastalarda CHA2DS2VASc skoru ile iskemik inme riski, inme şiddeti ve hastane içi mortalite gibi prognozla ilişkisi bilinmemektedir. Biz bu çalışmada, AF olmayan akut iskemik inmeli hastalarda CHA2DS2VASc skorunun prognostik değerini incelenmeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya, Eylül 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine akut iskemik inme tanısı ile başvuran ve AF olmayan 250 hasta dahil edildi. Hastaların CHA2DS2VASc skoru, yatışında ve taburculukta National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) skoru, stroke şiddeti (NIHSS skoruna göre), taburculukta ve 3.ayda Barthel indeksi (BI) ve modifiye Rankin skalası (mRS), serebral enfarkt hacmi (SEH) hesaplandı.Hastaların özgeçmişinde tanı almış olan hastalıkları ve kullanmakta oldukları ilaçları sorgulandı. Hastalar hastane içi mortalitesi olanlar (27 hasta) ve olmayanlar (223 hasta) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 69,6 ± 12,3 yıl, 110 (%44) kadın, 140 (%56) erkek, 162 (%64,8) hipertansiyon (HT), 80 (%32) diabetes mellitus (DM), 27 (%10,8) konjestif kalp yetmezliği (KKY), 54 (%21,6) periferik arter hastalığı (PAH) vardı. Yaş ortalaması hastane içi mortalite olan grupta 75,6 ± 11,3 yıl iken hastane içi mortalite olmayan grupta 68,8 ± 12,2 yıldı (p = 0.006).
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is a common and fatal neurological disease. Stroke is the third leading cause of death after coronary artery disease and all types of cancer worldwide. It is the most important cause of morbidity and long term disability in the adult age. Approximately %85 of the stroke is ischemic origin. The recent studies demonstrated that CHA2DS2VASc score closely related to the severity and prognosis of stroke besides its predictive role for ischemic stroke risk in patients with atrial fibrillation (AF). However, the relationship of CHA2DS2VAScscore with prognostic parameters such as ischemic stroke risk, severity of stroke and in-hospital mortality in patients without AF is unknown. In this study, we aimed to investigate the prognostic value of CHA2DS2VASc score in acute ischemic stroke patients without AF. Methods:Two hundred and fifty patients who admitted to emergency department of our hospital with the diagnosis of acute ischemic stroke and without AF were enrolled to the study between September 2017 and February 2018.CHA2DS2VAScscore, admission and discharge NIHSS score, severity of stroke (based on NIHSS), discharge and 3. month Barthell index (BI) and modified Rankin scale (mRS), cerebral infarct volume of patients were calculated. Patients were divided into 2 groups according to in-hospital mortality: those with in-hospital mortality (27 patients) and those without (223 patients). Results: The mean age of the patients was 69.6 ± 12.3 years and there were 110 (44 %) female and 140 (56 %) male patients. 162 of them had( 64,8 %) hypertension (HT), 80 of them had (32 %) diabetes mellitus (DM), 27 of them had (10,8 %) heart failure (HF) and 54 of them had (21,6 %) peripheral artery disease (PAD) history. Mean age was 75,6 ± 11,3 years in in-hospital mortality (+) group and 68.8 ± 12.2 years in in-hospital mortality (-) group (p = 0.006). HT (p = 0.019), DM (p = 0.001), HF (p < 0.001), PAD (p = 0.002), CHA2DS2VASc score (p < 0.001), NIHSS score (p < 0.001), severity of stroke (p < 0.001), mRS (p < 0.001) and SİV (p < 0.001) were statistically significantly higher whereas LVEF (p = 0.005) and BI (p < 0.001) were statistically significantly lower in-hospital mortality (+) group.