Edinilmiş mallara katılma rejiminde muvazaa
In the regime of participating in acquired goods
  1. Tez No: 616251
  2. Yazar: GÜNEŞ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada edinilmiş mallara katılma rejiminde, mal rejimlerini sona erdiren sebeplerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda paylaşıma esas alınacak malların muvazaaya konu edinilmesi incelenmiştir. Araştırma ve incelemelerimde muvazaa hususunda bir hukuk boşluğu olduğu ve uyuşmazlığın çözüme bağlanmasında mevzuatımızın yetersiz kaldığı ve dolayısı ile konunun çözümünün özellikle de hakimin takdirine bırakıldığı hallerde, yargı kararları ile yapıldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, mal kaçırma içerikli sayılabilecek maddelerin, Türk Medeni Kanunu'nun mal rejimlerini düzenleyen hükümlerinde net bir bütünlükle ele alınmamış olması ve bu sebeple dağınık bir şekilde bulunmaları nedeniyle hem TBK hem de TMK'da konunun birlikte ele alınarak bir bütünsellik sağlanmasının ve bu cihetle en ince ayrıntılarıyla birlikte ele alınmasının gerekliliği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in case of any of the reasons that terminate the goods regimes in the acquired goods participation regime, the case that the goods to be shared shall be subject to collusion. In this study, the reason of the lack of legislation due to a legal gap in the subject of collusion, and also the reasons of leaving the subject to the discretion of the judge in the implementation and interpretation of the legislation which was insufficient, was conducted in the form of investigation of the judicial decisions and doctrine. In addition to this, the issue of regime of participation in acquired property is not clearly addressed in the provisions of the Turkish Civil Code regulating property regimes, and the presence of existing articles is scattered in the law, and the issue is not taken into consideration by the rules of both the Turkish Code of Obligations and the Turkish Civil Code. and judicial decisions and doctrine.