Sağlıklı genç bireylerde endurans mekik yürüme testinin normatif değerlerinin belirlenmesi
Determination of normative values of endurance shuttle walk test in healthy young i̇ndividuals
  1. Tez No: 616357
  2. Yazar: HOMAM TAKRETI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Endurans Mekik koşu testi gibi egzersiz saha testlerinin fonksiyonel statü veya kapasite, günlük yaşam aktivitelerinde fizyolojik talebi yansıtması nedeniyle uygulanabilirliği önemlidir. Çalışmamızın amacı sağlıklı genç bireylerde endurans mekik yürüme testinin normatif değerlerinin belirlenmesiydi. Yöntem: Araştırma kapsamında sağlıklı gençlerin Endurans mekik koşu testi mesafesi ve hesaplanan VO2max değerleri, yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri, vücut kompozisyonu, Astrand egzersiz testi VO2max değeri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızın sonuçlarına göre yaş gruplarına göre yapılan analizlerde endurans mekik yürüme mesafesi, hesaplanan VO2max, ulaşılan maksimal kalp hızı, Astrand egzersiz testi VO2max değeri , iş yükü ve ulaşılan maksimal kalp hızında fark bulunmazken (p > 0.05), cinsiyete göre yapılan istatistiksel analizlerde kadın ve erkeklerde endurans mekik yürüme mesafesinde anlamlı fark bulundu (p < 0.05) Regresyon modelinde ise yaş, boy ve beden kütle indeksi endurans mekik yürüme mesafesinin bağımsız belirleyicileri olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre endurans mekik yürüme testi yaş gruplarına göre fark göstermezken cinsiyete göre dağılımda kadın ve erkek bireylerde farklılık gösterdi. Buna ek olarak maksimal egzersiz testi ile endurans mekik yürüme testi korelasyon gösterirken yaş, boy, beden kütle indeksi endurans mekik yürüme mesafesine ait olan normatif değerin bağımsız belirleyicisi olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Institute of Health Sciences Physical Therapy and Rehabilitation Master Program [email protected] Purpose: Functional status or capacity of exercise field tests, such as Endurance Shuttle running test, in daily life activities the applicability is important because it reflects the physiological demand. The purpose of this study was to indicate the normative values for endurance shuttle walk test in healthy young individuals. Methods: In the context of the research, Endurance shuttle running test distance of healthy young people and calculated VO2max values, age, gender, height, weight, body mass index (BMI) value, body composition, VO2max value of Astrand exercise test were evaluated. Results: There was no difference in endurance shuttle walking distance, calculated VO2max, reached maximal heart rate, Astrand exercise test VO2max value, workload and maximal heart rate (p> 0.05).