Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile okul iklimi ve öğretmen liderliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers 'work engagement and school climate and teacher leadership
- Tez No: 616458
- Danışmanlar: DR. HASAN KAVGACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğretmenlerinin işle bütünleşme düzeyleri ile okul iklimi algıları ve öğretmen liderliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, araştırmada öğretmenlerin araştırma değişkenlerine yönelik algılarının ne düzeyde olduğu; işle bütünleşmeye dönük görüşlerinin görev, cinsiyet, eğitim durumu ve mesleki kıdeme göre anlamlı şekilde farklılık gösterip göstermediği; işle bütünleşme ile okul iklimi ve öğretmen liderliği algıları arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı; okul ikliminin ve öğretmen liderliğinin işle bütünleşmenin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup okul iklimi ve öğretmen liderliği değişkenlerinin öğretmenlerin işle bütünleşmeleriyle ilişkilerini gösteren bir hipotez model test edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kastamonu, Çankırı, Sinop il ve ilçelerinde görev yapan 267 ilköğretim ve okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği ve Öğretmen Liderliği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: (1) Araştırmaya katılan öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyi yüksektir. (2) Yapılan regresyon analizi sonucunda öğretmen liderliği, işle bütünleşmenin anlamlı bir yordayıcısıdır. (3) Okul iklimi, işle bütünleşmenin anlamlı bir yordayıcısıdır. (4) İşle bütünleşme düzeyleri, demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir."
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the relationship of elementary school teachers' work engagement with their perception of the school climate and teacher leadership. In this perspective, this research examines the teachers' views about research variables (work engagement, school climate, and teacher leadership); whether their work engagement differs according to gender, duty, professional seniority or educational background; the relationship among work engagement, school climate, and teacher leadership; whether school climate and teacher leadership are significant predictors for work engagement. The research is designed in the relational screening model and tested a hypothesis model that shows the relationship between school climate and teacher leadership variables and work engagement. The research's workgroup consists of 267 elementary and pre-school teachers from Kastamonu, Sinop, Çankırı in 2017 and 2018. Utrecht work engagement scale, school climate scale, and teacher leadership scale are used in the research to collect data. The results showed that the teachers who joined the research have a high level of work engagement. According to the regression analysis, teacher leadership is a meaningful predictor for work engagement. School climate is a meaningful predictor for work engagement. Lastly, work engagement has no meaningful relationship with the demographic variables.