Yöneticilerin kuantum liderlik düzeyi ile öğretmenlerin işle bütünleşme ve algılanan yönetici desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between school administrators quantum leadership level and teachers work engagement and perceived managerial support
  1. Tez No: 861723
  2. Yazar: HASAN ELTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SEZEN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yapılan araştırmada, yöneticilerin kuantum liderlik düzeyi ile öğretmenlerin işle bütünleşme ve algılanan yönetici desteği arasındaki ilişki ve bu ilişkinin demografik özelliklere göre nasıl değiştiğini açıklamaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli ile desenlenen bu araştırmanın veri toplama grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sakarya ilinin Adapazarı, Erenler, Arifiye ve Serdivan ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin arasından uygun örneklem yöntemiyle seçilen 459 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler“İşle Bütünleşme Ölçeği (İB-Ö)”,“Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği (AYD-Ö)”ve“Kuantum Liderlik Ölçeği (KL-Ö)”dir. Verilerin analizini betimleyici istatistikler, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t-testi, pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin görüşüne göre işle bütünleşme düzeyleri çok yüksek bulunmuştur. Kuantum liderlik ve yönetici desteği algılarının ise yüksek olduğu görülmüştür. İşle bütünleşmenin genelinde cinsiyet değişkeni ile bir farklılaşma görülmemesine rağmen, fiziksel bütünleşme alt boyutunda kadın öğretmenler erkek öğretmenlerden daha yüksek puan alarak farklılaşmıştır. Ayrıca, işle bütünleşme ve alt boyutlarında; kıdem, medeni durum, yaş ve müdürle çalışma yılı değişkenlerine göre incelendiğinde bir farklılaşma görülmemiştir. Bununla birlikte, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin devlet okullarındaki öğretmenlerden daha fazla işle bütünleşme algılarına sahip olduğu görülmüş ve medeni duruma bakıldığında bekar öğretmenlerin, işle bütünleşmenin alt boyutu fiziksel bütünleşmede daha yüksek puan alarak, kadın öğretmenlerden farklılaştığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, okul kademesi değişkenine göre işle bütünleşmenin alt boyutlarından olan bilişsel bütünleşme ile okul kademesi arasında anlamlı bir farklılık görülmezken; işle bütünleşmenin, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin algılarının, lise öğretmenlerinin algılarına göre anlamlı bir farklılık oluşturacak şekilde daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Yönetici desteği ile cinsiyet, mezuniyet, çalıştığı kurum türü, medeni durum, yaş ve müdürle çalışma yılı değişkenleri incelendiğinde anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Yönetici desteği ile aynı okulda çalışma süresi değişkeni arasında 10 yılın üstü olan öğretmenlerin yönetici desteği algılarının, 10 yılın altı olan öğretmenlerin algılarından anlamlı farklılaşarak daha fazla olduğu görülmüştür. Okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin, lise görev yapan öğretmenlere göre yönetici desteğini daha fazla algıladığı görülmüştür. Kuantum liderlik ile cinsiyet, mezuniyet kademesi, medeni durum, yaş, müdür ile çalışma yılı ve okul kademesi değişkenleri incelendiğinde anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Kuantum liderlik ile okulda çalışma süresi arasındaki, kurumda çalışma yılı 10 yılın üstü öğretmenlerin 10 yılını altı olan öğretmenlerden daha fazla puan alarak, kuantum liderlik ile kıdem değişkeni incelendiğinde kıdemi 16 ile 20 yıl arası öğretmenlerin 6 ile 10 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerden daha yüksek puan olarak farklılaştığı görülmüştür. İşte bütünleşme ile algılanan yönetici desteği arasında pozitif yönlü düşük düzeyli ilişki olduğu, işle bütünleşme ile kuantum liderlik arasında pozitif yönlü düşük düzeyli ilişki olduğu ve algılanan yönetici desteği ile kuantum liderlik arasında pozitif yönlü yüksek düzeyli ilişki olduğu görülmüştür. Yöneticilerin kuantum liderlik davranışının, öğretmenlerin algıladığı yönetici desteğinin anlamlı bir yordalayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the quantum leadership level of managers and the level of teachers work engagement and perceived managerial support in terms of certain variables. The data collection group of the research consists of 459 teachers selected through simple random sampling method among those who are working in Sakarya Province during the academic year 2023-2024. The scales used in the research are“Work Engagement Scale (JE-Ö)”,“Perceived Supervisor Support Scale (PSS-Ö)”and“Quantum Leadership Scale (QL-Ö)”. Descriptive statistical methods, independent samples t-test, one-way ANOVA analysis and Pearson correlation analysis were used to analyse the data. Teachers perceptions of work engagement were found to be very high, while perceptions of quantum leadership and management support were found to be high. Although there was no differentiation by gender variable in overall job integration, female teachers scored higher than male teachers on the physical integration sub-dimension. Furthermore, no significant differentiation was found when examining work engagement and its sub-dimensions in terms of variables such as working hours, marital status, age, seniority and years of working with the headteacher. However, teachers working in special schools were found to have a higher perception of work engagement than those working in public schools. In addition, unmarried teachers in terms of marital status were distinguished by higher scores on the sub-dimension of physical integration, which set them apart from their female counterparts. On the other hand, while no significant difference was observed between cognitive integration and school level, it was noted that the sub-dimensions of work engagement, namely physical integration, emotional integration and overall work engagement, were significantly higher in the perceptions of nursery and primary school teachers compared to those of secondary school teachers. When the relationship between managerial support and variables such as gender, level of education, type of institution, marital status, age and years of working with the headteacher was examined, no significant differences were found. However, it was found that the perceptions of teachers with more than 10 years 'experience were significantly higher than those of teachers with less than 10 years' experience. Primary and pre-primary teachers also perceived more leadership support than secondary teachers. When looking at quantum leadership and variables such as gender, level of education, marital status, age, years of working with the principal and school level, no significant differences were observed. When examining the variable of years working in the institution with quantum leadership, it was found that teachers with more than 10 years of experience received significantly higher scores than those with less than 10 years of experience. In addition, when examining the variable of seniority with quantum leadership, teachers with 16-20 years of service differed by scoring higher than teachers with 6-10 years of service. It was found that there was a positive low-level relationship between work engagement and perceived managerial support, a positive low-level relationship between work engagement and quantum leadership, and a positive high-level relationship between perceived managerial support and quantum leadership. It was found that managers 'quantum leadership behavior is a significant predictor of teachers' perceived managerial support.