8. sınıf öğrencilerinin gerçek yaşam problemlerini çözme becerileri ile akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between academic success and solving skills of real-life problems of 8th grade students
- Tez No: 616459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz çağının ihtiyaç duyduğu insan modelinin yetiştirilmesinde, problem çözme, oldukça önemli bir yere sahiptir. Amacına uygun olarak tasarlanmış problemlerin kullanılması, matematik derslerinde belirlenen hedeflere ulaşabilmede fayda sağlamaktadır. Ülkemizde akademik başarının, genel olarak merkezi sınav sonuçlarıyla ilişkilendirilmesi, matematik derslerini bu sınav modellerinin etkisinde bırakmaktadır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) temel eğitimden orta öğretime geçişlerde kullanılan sınav modelini değiştirerek, 8. sınıf öğrencilerine Liselere Geçiş Sınavını (LGS) ilk defa uygulamıştır. Bu çalışmayla, 8. sınıf öğrencilerinin gerçek yaşam problemlerini çözebilme başarıları ile akademik başarıları arasındaki ilişki incelenmek istenmiştir. Çalışmada, 2017-2018 eğitim öğretim yılının II. döneminin sonunda, Antalya ilinin Alanya ilçesindeki bir ortaokulun 8. sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 166 öğrenciye, 9 gerçek yaşam problemi ve 9 rutin problemden oluşan 18 soruluk açık uçlu problem testi uygulanmıştır. Veriler SPSS programında, bağımsız gruplar t-testi ve varyans analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; gerçek yaşam problemlerini çözebilmekte başarılı olan öğrencilerin, LGS'de, rutin problemler testinde, LGS matematik testinde ve okul matematik derslerinde daha başarılı öğrenciler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problem-solving has an important place in raising the human model needed in today's era. The use of problems designed in accordance with the purpose provides benefits in achieving the goals set in mathematics lessons. In our country, associating academic achievement with central exam results in general leaves mathematics lessons under the influence of these exam models. In the 2017-2018 academic year, the Ministry of National Education (MoNE) applied the 8th grade students' High School Extrance Exam (HSEE) for the first time by changing the exam model used in transition from basic education to secondary education. With this study, the relationship between the achievements of 8th grade students to solve real life problems and their academic achievements was aimed to be studied. In the study, at the end of the second term of 2017-2018 academic year, an open-ended problem test with 18 questions consisting of 9 real life problems and 9 routine problems was applied to a total of 166 students studying in the 8th grade in Alanya district of Antalya province. The data were evaluated in SPSS program by independent groups t-test and variance analysis. As a result of the study; It has been observed that students who are successful in solving real life problems are more successful students in HSEE, routine problems test, HSEE math test and school math lessons.