Plazma adropin seviyesi erektil disfonksiyonun şiddetini değerlendirmede güvenilir bir belirteç midir?
Is the plasma adropin level A reliable marker in evaluating the degree of erectile dysfunction?
  1. Tez No: 616501
  2. Yazar: SERDAR DUVAR
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖMER ERGİN YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ Erektil disfonksiyon çeşitli komorbiditeler ile ilişkilidir. Erektil disfonksiyonun sıklığı yaşlanma ile artmakta ve tüm dünyada yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Erken teşhisi için kullanılabilecek biyokimyasal belirteç yoktur. Endotel disfonksiyonu erektil disfonksiyon patogenezinde önemli yer tutmaktadır. Endotel hücre hücre homestazında NO sentezi önemli yer tutmaktadır. Adropinin endoteli koruyucu ve sürüdürülebilirliğini sağlayıcı rolü bulunmaktadır. Adropinin endotel disfonksiyonu üzerindeki etkilerinden dolayı adropin ile erektil disfonksiyon arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma erektil disfonksiyon şikayeti ile üroloji polikliniğine başvuran 45 olgu hasta grubuna ve erektil disfonksiyonu olmayan 44 olgu kontrol grubuna alınarak toplam 89 erkek olgu ile gerçekleştirildi. Olguların anamnezi alındıktan sonra sistemik muayeneleri yapıldı. IIEF ve Beck Depresyon testleri doldurtuldu. Açlık kan şekeri, lipid profili, total testosteron düzeylerine bakıldı. Olguların adropin düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
AIM Erectile dysfunction is associated with variosus comorbities. The frequency of erectile dysfunction increases with aging and is a common health problem worldwide. There are no biochemical markers that can be used for early diagnosis. Endotelial dysfunction has an important place in the pathogenesis of erectile dysfunction. NO synthesis plays an important role in endothelial cell hometasia. Adropine has a role to protect and sustain endothelium. We aimed to investigate the relationship between adropin on endothelial dysfunction. MATERIAL AND METHOD The study was carried out with 45 patients who applied to the urology outpatient clinic with the complaint of erectile dysfunction, 44 patient without erectile dysfunction. After taking anamnesis of the patients, their systemic examinations were performed. IIEF and Beck depression tests were completed. Blood glucose, lipid profile and total testosterone levels were evaluated. Adropin levels of the patients were calculated.