Makine imalatı işletmelerinde iç kontrol sistemi, iç kontrol sisteminin kurulum süreci, etkinliği: Asfalt makineleri üreten işletmelerde uygulama
Internal control system in machine manufacturing companies, setup process and efficiency of internal control system: Implementing in companies producing asphalt machines
- Tez No: 616553
- Danışmanlar: DR. ŞÜKRÜ DOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşen dünya üzerinde ekonomik anlamda sürekliliğin sağlanmasının en önemli unsurlarından biri de mevcut işleyişte mali kaçakların önüne geçmek süreçlerde maksimum seviyede iyileştirme sağlamak ve verimliliği en üst seviyeye çıkartmaktır. Bunu sağlamak adına da Uluslararası alanda kabul görmüş iç kontrol sisteminin işletmelerde mihenk taşı olarak firmalar da yer alması gerekmektedir. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için öncelikle firmaların sistemleri uygulama noktasında istekli olmaları gerekmektedir. Daha sonraki süreçte yapılacak olan planlamalar şeffaf bir şekilde çalışanlara anlatılıp onların da desteği alınarak sürecin başarılı bir şekilde ilerletilmesi sağlanabilir. Bu durum işletme üst yönetiminin organizasyonun tüm departman ve faaliyetlerine hâkim olması gerekliliğini beraberinde getirmiştir. COSO tarafından işletmelere başarılı bir iç kontrol sistemi kurma modeli geliştirilmiştir. COSO iç kontrol modeli kontrol ortamı, risk değerlendirme, kontrol faaliyetleri, bilgi ve iletişim ve izleme bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmam; üç bölümden oluşmuş olup; birinci bölüm İç Kontrol Sisteminin tüm hatlarıyla incelenmesi, ikinci bölümde makine imalatı yapan işletme sektörüne genel bakış ve üçüncü bölümde bir üretim işletmesinde uygulamaya yer verilmiştir. COSO modelinin asıl amacı kurumsal hedeflere ulaşılmasına işletme yönetimine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of ensuring economic continuity in the globalizing world is to prevent the financial trafficking in the running process, to provide maximum improvement in processes and to maximize productivity. In order to achieve this, internationally accepted internal control system must be included in the companies as a touchstone in the enterprises. However, to make this happen, companies must first be willing to implement the systems. The plans to be made in the following process can be explained to the employees perspicuously and their support can be provided to ensure the successful progress of the process. This situation brought the necessity of the senior management of the enterprise to have a full knowledge of all departments and activities of the organization. COSO has developed a successful internal control system for the enterprises. COSO internal control model consists of control environment, risk assessment, control activities, information and communication and monitoring components. My work consists of three parts; in the first part to scrutinize carefully of Internal Control System, in the second part, an overview of the manufacturing sector of machinery manufacturing and in the third part, the application in a manufacturing enterprise is given. The main purpose of the COSO model is to help business management to achieve corporate goals.