COSO iç kontrol modelinin işletmedeki hata ve hilenin önlenmesindeki rolü: Elazığ imalat sektöründe bir araştırma
The role of the COSO internal control model in preventing errors and fraud in business: An research in Elazığ manufacturing sector
  1. Tez No: 945110
  2. Yazar: BAHAR NERGİZ BULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FETHİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüzde işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlaması ve rekabet ortamında avantaj elde edebilmesi, yalnızca finansal verilerin oluşturulmasıyla sınırlı kalmamakta; aynı zamanda bu verilerin doğruluğunun denetlenmesi ve karar süreçlerinde etkin şekilde kullanılmasını da gerektirmektedir. Bu bağlamda muhasebe organizasyonunun işlevsel olarak yapılandırılması; görevlerin net biçimde belirlenmesi, bölümlerin birbirleriyle koordineli çalışması ve bilgi akışının sağlıklı yürütülmesi açısından büyük önem taşır. İç kontrol sistemi, işletmelerin faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmesi ve belirlenen hedeflere ulaşabilmesi için oluşturulması gereken bir yapıdır. Etkili bir iç kontrol sistemi sayesinde, işletmenin varlıkları güvence altına alınır, kaynaklar etkin ve verimli biçimde kullanılır, muhasebe verilerinin ve mali tabloların doğruluğu sağlanır, ayrıca hile ve usulsüzlük riskleri en aza indirilir. Çalışmada etkin iç kontrol sisteminin gereklilikleri açıklanmış ve bunun hileyi önleme ve tespit etme konusundaki rolü vurgulanmıştır. Çalışmanın amacı, Elazığ ilinde imalat sektöründe faaliyet gösteren üretim işletmelerinde COSO iç kontrol modelinin hata ve hilelerin önlenmesinde oynadığı rolü incelemektir. Bu işletmelerin iç kontrol sisteminde hata ve hilelerini önlemeye yönelik yeterli düzeyde kurulup kurulmadığını açığa kavuşturmak ve belirlenen iç kontrol eksikliklerinin nasıl giderileceğine dair değerlendirme ve önerilerde bulunmak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, ensuring the sustainability of businesses and gaining advantage in the competitive environment is not limited to the creation of financial data alone; it also requires checking the accuracy of this data and using it effectively in decision-making processes. In this context, the functional structuring of the accounting organization is of great importance in terms of; clear determination of tasks, coordinating the work of the departments with each other and ensuring the healthy flow of information. Internal control system is a system that must be established to ensure that the activities of the enterprises are not disrupted and to achieve the determined goals. With an effective internal control system, the protection of the assets of the enterprises and their effective and efficient use, ensuring the reliability of accounting information, ensuring the reliability of financial statements, reducing the risk of fraud and corruption in enterprises are ensured. In the study, the requirements of an effective internal control system are explained and its use in fraud prevention and detection is explained. The aim of this study is to examine the role of the COSO internal control model in preventing errors and frauds in enterprises operating in the manufacturing sector in Elazığ Province. It was conducted to determine whether the internal control system of these companies was established at a sufficient level to prevent errors and frauds and to make evaluations and recommendations on how to eliminate the identified internal control deficiencies.