Dokuz Eylül Üniversitesi Kardiyoloji Kliniğine akut koroner sendrom ile başvuran ve stent implante edilen hastalarda PRECİSE-DAPT ve DAPT skorları ve mortaliteye etkisi
PRECİSE-DAPT and DAPT scores and effects on mortality in patients who admitted to the Dokuz Eylül University Cardiology Clinic with acute coronary syndrome and undergo stent implantation
- Tez No: 616602
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHİ BARIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: İkili Antitrombositer Tedavinin(İATT) uzatılması iskemik sonlanımlarda anlamlı azalma sağlarken, majör kanamalarda anlamlı artışa yol açmaktadır. İskemik sonlanımların ve kanama olaylarının bağımsız şekilde mortaliteyi arttırmaları, hekimlerin İATT tipi ve süresi ile ilgili karar vermesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, uluslararası kılavuzlar indeks olay esnasında İATT ile ilgili karar verirken kanama ve iskemi riskini değerlendirmemizi sağlayan skorlamaları önermektedir. Fakat bu skorlamalar büyük prospektif RKÇ(Randomize Kontrollü Çalışma) ile test edilmediği için değerleri tartışmalıdır. Biz araştırmamızda yeni risk skorları olan DAPT ve PRECİSE-DAPT skorlarının mortalite olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık. Metot: 01.01.2013 ile 01.07.2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji bölümüne (kardiyoloji servis ve koroner yoğun bakım) AKS ile başvuran ve stent implante edilen 260 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların kayıtları hastane bilgi sistemi ve arşiv kayıtları üzerinden retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların sistem üzerinde kayıtlı telefon numaraları aracılığıyla hastalara ulaşıldı. Hastaların kanama öyküleri, İATT'yi kullanım süreleri, tekrarlayan ME öyküsü, İATT altında veya sonrasında kanama öyküleri ve hastaların ilaç uyumu ayrıntılı bir şekilde sorgulandı. Hazırlanmış olan olgu veri kayıt formu ve MORISKY ilaç uyum ölçeği, hastalara telefonla ulaşılarak soru cevap şeklinde dolduruldu. Hastaların laboratuvar sonuçları, ekokardiyografi ve KAG raporları, hastalık geçmişlerine sistem üzerinden kayıtlı bilgilerinden ulaşıldı. Bu veriler ile hastaların PRECİSE-DAPT ve DAPT skorları hesaplandı. Bulgular: Araştırmamıza 260 hasta dahil edildi. AKS(Akut Koroner Sendrom) ile başvuran hastaların PRECİSE-DAPT ve DAPT skorları hesaplandı. PRECİSE-DAPT Skoru ≥ 25 üzerinde olan hasta sayısı 62'ydi(%23,8). DAPT Skoru ≥ 2 ve üzerinde hasta sayısı ise 193(%74,2) olduğu saptandı. Çalışmaya alınan hastaların 49'unda(%18,8) ölüm gerçekleşmiştir. PRECİSE-DAPT ≥25 üzerinde olan hastalar ile PRECİSE-DAPT 12 ay) İATT alan hastalar mortalite ve meydana gelen kanama olayları açısından karşılaştırıldı. Uzun İATT alan grupta ölümler, kısa İATT'ye göre anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı [P=0,019 OR 2,20 Cİ (1,12-4,30)]. Uzun İATT kullanan grupta kanamaların belirgin olarak yüksek olduğu gözlendi [P
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Prolongation of DAPT, provides a significant reduction in ischemic outcomes, while resulting in a significant increase in major bleeding. The independent increase in mortality because of ischemic and bleeding events, makes it difficult for physicians to make decisions about the type and duration of DAPT. For this reason, international guidelines recommend using risk score tools that allow us to assess the risk of bleeding and ischemia when deciding on DAPT. However, since these risk score tools are not tested with large prospective RCT (Randomized Controlled Trial), their values are controversial. In our research, we aimed to examine the mortality relationship of new risk scores, DAPT and PRECISE-DAPT scores. Method: Between 01.01.2013 and 01.07.2014, 260 patients admitted to Dokuz Eylül University Medical Faculty Cardiology Department (cardiology service and coronary intensive care unit) with ACS and undergo stent implantation were included in our study. The patients' records were retrospectively analyzed through the hospital information system and archive records. These patients were reached through the phone numbers registered on the system. Bleeding history of the patients, duration of DAPT use, history of recurrent Mİ, bleeding history under or after DAPT and drug compliance of the patients were questioned in detail. The patient data record form, which was prepared, was filled out in the form of questions and answers by telephone. Laboratory results, echocardiography and CAG reports of the patients, disease histories were obtained from the information recorded through the system. With these data, PRECISE-DAPT and DAPT scores of patients were calculated. Results: 260 patients were included in our study. PRECISE-DAPT and DAPT scores of patients admitted with ACS were calculated. The number of patients with a PRECISE-DAPT Score ≥ 25 was 62 (23.8%). The number of patients with DAPT Score ≥ 2 was 193 (74.2%). Mortality occurred in 49 (18.8%) patients. Patients with PRECISE-DAPT ≥25 and those with PRECISE-DAPT 12 months) DAPT were compared in terms of mortality and bleeding events. Mortality was significantly higher in the group receiving prolonged DAPT compared to shorter DAPT [P = 0.019 OR 2.20 C (1.12-4.30)]. Bleeding events were significantly higher in the long DAPT group [P