Ceza mahkemesi kararlarının disiplin hukukuna etkisi
Impact of criminal court decisions of disciplinary law
- Tez No: 616789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kamu kurumları ve kamu idarelerinde idarenin insan unsurunu oluşturan kamu görevlilerinin belirli bir yetkinlikte bulunması kurumsal hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesi bakımından önemlidir. Görevinin gereklerine aykırı hareket ederek kendisine mevzuatla verilen görevleri yapmayan ya da en azından ihmal eden kamu görevlisine mevzuatla öngörülen disiplin yaptırımları uygulanır. Fiilin ağırlığı toplum düzenini ihlal eder boyuta ulaşmış ise, artık ilgilisine fiilinin karşılığı olarak mahkeme kararı ile ceza hukuku anlamında ceza tayin edilecektir. Bu tezin amacı, hem toplum düzenini ihlal ederek ceza hukuku yaptırımıyla karşılanan, ama aynı zamanda belirli bir kurumun iç düzenine de zarar vermesi sebebiyle disiplin yaptırımına maruz kalan fiillerin ve bu fiil karşılığında ceza mahkemesince tesis edilecek ceza yaptırımlarının disiplin makamlarının tesis edeceği cezalara bir etkisinin olup olmadığı ve etki ettiği durumlarda hangi kararların ne gibi etkilerinin olduğunu ortaya koyabilmektir. Bu yapılırken doktrin kaynaklarından ve özellikle de Danıştay ve Anayasa Mahkemesi' nin konu ile ilgili verdiği kararlardan yoğun bir şekilde faydalanılmaya çalışılmıştır. Bu alanda yapılan çalışma sayısının azlığı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar bizi bu tezi hazırlamaya sevk eden nedenler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In public institutions and public administrations, it is important that public officials who constitute the human element of the administration have a certain competence in terms of the best conduct of corporate services. The disciplinary sanctions prescribed by the legislation are applied to the public official who does not perform or at least neglects the duties given to him by the legislation by acting contrary to the requirements of his duty. If the weight of the act has reached the size of violating the social order, the penalty will be assigned to the concerned person in regards of criminal law by court decision as the provision for the act. The aim of this thesis is to determine whether the actions that are met with criminal law sanction in violation of public order but are also subject to disciplinary sanction because of their damage to the internal order of a particular institution and the criminal sanctions that will be instituted by the Criminal Court in return for this Act have an impact on the penalties. While this was done, the sources of doctrine and, in particular, the decisions of the Council of State and the Constitutional Court on the subject were tried to be used extensively. Exiguousness of studies in this field and the problems encountered in practice were the reasons that led us to prepare this thesis.