The effect of picture vocabulary games and gender on four year-old children's English vocabulary performance: An experimental investigation
Resim-kelime oyunlarının ve cinsiyetin dört yaş çocukların İngilizce kelime performansına etkisi: Deneysel bir araştırma
  1. Tez No: 300739
  2. Yazar: HATİCE ELİF KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU, DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitsel oyun tekniğinin dört yaş, okul öncesi öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Tam-deneysel çalışma dizaynı, yani rastgele seçilmiş öntest-sontest grup dizaynı kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 17 kız ve 16 erkek olmak üzere dört yaşında olan toplam 33 özel anaokulu öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı, TPR derslerinin içeriğine uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 24 maddelik Yabancı Dil Olarak İngilizce Kelime Performans Kontrol Listesi'dir. Pilot çalışma, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Dört hafta süre zarfında iki gruba Tümüyle Fiziksel Tepki yöntemi kullanarak resimli kartlarla 24 kelime öğretilmiştir. Deneysel grupta resim-kelime oyunları kullanılırken kontrol grubunda resim-kelime oyunları kullanılmamıştır. Uygulamanın sonunda t-test analizi yapılmıştır ve resim-kelime oyunları ile öğrenen deneysel grubun lehine olarak iki grup arasında İngilizce kelime başarısı açısından etki büyüklüğü yüksek derecede anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, deneysel grupta resim-kelime oyunlarıyla ve kontrol grubunda resim-kelime oyunları olmaksızın yabancı dil olarak İngilizce kelime öğrenimine cinsiyetin etkisi olup olmadığı da t-testler yoluyla araştırılmıştır. Sonuç olarak, hem deneysel hem de kontrol grup için İngilizce kelime öğreniminde önemsiz bir cinsiyet etkisi bulunmuştur.Resim-kelime oyunlarının dört yaş çocukların İngilizce kelime öğrenimine kayda değer etkisi anlaşıldığına göre şu çıkarımlar yapılabilir: uzmanlar tarafından sınıf uygulamaları için daha fazla resim-kelime oyunları tasarlanmalı, eğitsel kelime oyunları konulu kitapların sayısı artırılmalıdır. Ayrıca yetkililer ulusal yabancı dil politikası kapsamında okul öncesi programlar için oyunları da içeren bir yabancı dil müfredatı hazırlamalı ve üniversitelerin yabancı dil öğretmenleri yetiştiren bölümlerine çok küçük çocuklara İngilizce öğretimi hakkında dersler konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the effectiveness of the educational games as a technique in the preschool-level English vocabulary learning of four year-olds. A true-experimental study design, specifically randomized pre-test, post-test control group design, was adopted. The sample was 33 private preschool children who were four years old. There were 17 females and 16 males in total. Data collection instrument was the 24-item English as a Foreign Language (EFL) Vocabulary Performance checklist prepared in accordance with the Total Physical Response (TPR) lessons? content by the researcher. A pilot study, reliability and validity checks were done. In a four-week period, totally 24 vocabulary items were presented with picture cards by using Total Physical Response Method to both groups. In the experimental group, picture vocabulary games were used additionally while the control group did not receive picture vocabulary games. At the end, independent-samples t-test was conducted and the results indicated a significant difference in English Vocabulary achievement in favor of the experimental group which was taught by the educational picture vocabulary games with a large effect size. In addition, whether or not there was a gender effect on learning vocabularies of English as a foreign language with picture vocabulary games in the experimental group and without picture vocabulary games in the control group was investigated by means of t-tests. As a result, non-significant gender effect was found for both experimental and control group in learning English vocabulary.Upon understanding the remarkable effectiveness of the picture vocabulary games on English language learning for four year-olds, it can be implied that more picture vocabulary games should be devised for very young learners by the experts for the classroom use and the number of the books about educational vocabulary games should be increased. Furthermore, policy makers ought to prepare English as a foreign language curriculum including games for early childhood education programs, and integrate a new course about teaching English to very young learners into foreign language teacher training and educationprograms of the universities for pre-service teachers in the scope of a national foreign language policy.