Sefdinir - DNA etkileşiminin impedimetrik biyosensör ile incelenmesi
Investigation of interaction between cefdinir and DNA by impedimetric DNA biosensor
- Tez No: 617396
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sefdinir, 3. kuşak sefalosporinlerden biri olup geniş spektrumda anti bakteriyel aktiviteye sahiptir. Sefdinir hem Gram (+) hem de Gram (-) bakterilere karşı aktiftir. Bu çalışmada sefdinirin tek sarmal ve çift sarmal DNA ile etkileşimi tek kullanımlık kalem grafit elektrotlar kullanılarak voltametrik ve impedimetrik yöntemlerle ayrı ayrı incelenmiş ve yöntemler elde edilen sonuçlar bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışma sırasıyla kalem grafit elektrotların aktive edilmesi, aktif elektrot yüzeyine DNA probunun tutturulması ve DNA'nın sefdinir ile etkileşiminin voltametrik ve impedimetrik olarak incelenmesi ve sonuçların istatistiksel verilerle açıklanması basamaklarını içermektedir. Çalışmanın her basamağında pH, sıcaklık, derişim ve zaman optimizasyonları yapılmıştır. Çalışmada sefdinir-DNA etkileşimi dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi teknikleri ile araştırılmış ve sefdinir için tayin sınırları bulunmuştur. DPV yöntemiyle sefdinir için bulunan en düşük tayin sınırı ct ssDNA ile 3,63 ppm, ct dsDNA ile 0,84 ppm iken aynı değerler EIS yönteminde sırasıyla 0,76 ppm ve 0,064 ppm olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cefdinir is one of the 3rd generation cephalosporins and has a broad spectrum antibacterial activity. Cefdinir is active against both Gram (+) and Gram (-) bacteria. The interaction of cefdinir with single-stranded and double-stranded DNA was studied separately by disposable pencil graphite electrodes using voltammetric and impedimetric methods and the methods were compared to each other due to the results obtained from each method. The study consists of activating the pencil graphite electrodes, attaching the DNA probe to the surface of the active electrode surface and investigating of the interaction of DNA with cefdinir by voltammetric and impedimetric manner and explaining the results with statistical data. In each step of the study, pH, temperature, concentration and time optimizations were performed. In this study, cefdinir-DNA interaction was investigated by using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV) and electrochemical impedance spectroscopy techniques and determination limits (DL) for cefdinir were determined. The DL values of ct ssDNA and ct dsDNA were found as 3,63 ppm and 0,84 ppm respectively for DPV and as 0,76 ppm and 0,064 ppm for EIS.