Pedodonti kliniklerinde uygulanan rutin tedavilerin çocukta oluşturduğu dental anksiyete ve tükürük kortizol seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of routine treatments administrated in pedodontics clinics on dental anxiety in children and salivary cortisol levels
- Tez No: 617411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM DURUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Dental anksiyetenin kökeniyle ilgili yapılan çalışmalarda, dental anksiyete oluşumunun çocukluk dönemine kadar uzandığı bildirilmiştir. Araştırmamızda; pedodonti kliniklerinde uygulanan tedavi çeşitlerinden çocuklarda en çok korkuya yol açan tedavi prosedürünün belirlenmesi ve diş tedavilerinin aşamalarında korkuya sebep olan unsurların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran daha önce dental tedavi tecrübesi olmayan 135 hasta (69 Kız %51.1, 66 Erkek %49.9; Yaş Ort: 7.37±0.48) çalışmaya dahil edilmiştir. Her grupta 15'er hasta olacak şekilde oluşturulan 9 çalışma grubu bir Pedodonti Kliniği'nde rutinde yapılan restoratif ve koruyucu tüm işlemleri içermektedir. Hastaların anksiyete düzeylerini tespit etmek için tedavi boyunca FIS, CFSS-DS, nabız, SPO2, kortizol parametrelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is reported that dental anxiety could go back to childhood in the studies on the origin of dental anxiety. The aim of the study was to determine the treatment procedure leading to fear in children among the types of treatment in pedodontics clinics, and to identify the factors causing the fear during the stages. Material and Method: 135 patients (69 Females, 51.1%, 66 Males, 49.9%; Average Age: 7.37 ± 0.48), admitted to Inonu University, Dentistry Faculty, Pedodontics Department without any experience of dental treatment were included in the study. 9 study groups including 15 patients in each were subjected to restorative and protective operations performed routinely in a Pedodontics Clinic. Parameters such as FIS, CFSS-DS, pulse, SPO2, cortisol were considered during the treatment.