Hemşirelerin basınç ülserlerini önlemeye yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of nurses to prevent pressure ulcers
- Tez No: 617457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin basınç ülserlerini önlemeye yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Niğde ilinde bulunan bir hastanenin Yoğun Bakım Üniteleri ve dâhili kliniklerinde çalışan 148 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Birey Tanıtım Formu ve Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği (BÜÖYTÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, ki kare, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis testi ve korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine the attitudes of nurses to prevent pressure ulcers. The study was conducted with 148 nurses working in Intensive Care Units and internal clinics of a hospital in Niğde province. The data of the study was collected by the researcher using face-to-face interview technique by using Attitude Towards Pressure Ulcer Prevention Instrument (ATPUPI). Descriptive statistics, chi-square, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis test and correlation analysis were used to evaluate the data.