Kedilerde medetomidin-ketamin ve zolazepam-tiletamin anestezilerinin hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of medetomidine-ketamine and zolazepam-tiletamine anesthesia on hematologic and biochemical parameters in cats
  1. Tez No: 617481
  2. Yazar: MUSA AYDINGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma; kedilerde genel anestezi için yaygın olarak kullanılan medotomidin ketamin anestezisi ile zolazepam tilatamin anestezisinin hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerinde oluşturduğu etkileri karşılaştırmak ve klinik yönden uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Anestezi öncesi, sırasında ve sonrasında hastadan alınan kan örneklerinden biyokimyasal, hematolojik ve hemodinamik ölçümler başarılı bir anestezinin temelini oluşturur. Bu parametrelere etkilemeyen ya da en az etkileyen anestezik ilaçlar kullanılmalıdır. Çalışmanın materyalini 32 adet kedi oluşturdu. Kedilerin 19 adet dişi, 13 adet erkek kedi idi. Kediler 6 ay ile 3 yaş arası ve 5,3±2,4 kg canlı ağırlığa sahip idiler. Çalışmamız; Medetomidin Ketamin grubu (Grup I) 16 kedi, Zolazepam tiletamin grubu (Grup II) 16 kedi olmak üzere 2 grup tan oluştu. Tüm kedilerden 0. dakika, 120. dakika,12. saat ve 24. saatlerde v. cephalica antebrachiden hematolojik ve biyokimyasal ölçümler için kan alındı. Yapılan istatistiksel değerlendirme de; İki grup arasında; HGB 120. dakika ve LENF 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of medotomidine ketamine anesthesia and zolazepam tilatamine anesthesia on hematological and biochemical parameters and to investigate its clinical applicability. Biochemical, hematological and hemodynamic measurements of blood samples taken before, during and after anesthesia form the basis of successful anesthesia. Anesthetic drugs that do not affect or least affect these parameters should be used. The study material consisted of 32 cats. There were 19 female and 13 male cats. The cats were between 6 months and 3 years and had a live weight of 5.3 ± 2.4 kg. Our study; Medetomidine Ketamine group (Group I) consisted of 16 cats and Zolazepam tiletamine group (Group II) consisted of 16 cats. Of all cats, 0 minutes, 120 minutes, 12. hours and 24 hours v. Blood was taken for cephalica antebrachidene for hematological and biochemical measurements.