Operabl mide kanserli hastalarda klinik ve patolojik özelliklerin değerlendirilmesi ve hastalıksız ve genel sağ kalımı etkileyen faktörler
Evaluation of clinical and pathological properties in patients with operable gastri̇c cancer and the factors affecting the disease and general survival
  1. Tez No: 617574
  2. Yazar: LEVENT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇILBIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mide kanseri son yüzyılda endoskopik işlemlerin yaygınlaşması, risk faktörlerinin saptanması ve risk faktörlerinin tedavisinin düzenlenmesi ile sıklığı giderek azalmış ve genel sağ kalımları da yükselmiştir ancak mide kanseri ülkemizde en sık görülen kanserler arasında erkek cinsiyette 5., kadın cinsiyette 6. sırada yer almaya devam etmektedir. Hastalığın genel ve hastalıksız sağ kalımı bilinen temel prognostik gösterge olan TNM evrelemesi aynı olan hasta gruplarında da farklılık göstermektedir. Bu farklılığa neden olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla hastanemizde 2008 – 2018 yılları arasında takip edilen, 18 yaş ve üstü, mide kanseri tanısı alan ve küratif cerrahi işlem yapılan 153 hasta ile yapılmıştır. Hastaların arasında kadın/erkek oranı 2,3 idi. Erkek ve kadın cinsiyet arasında genel ve hastalıksız sağ kalım arasında fark yoktu. Çalışmamızda yaş farklı gruplamalar yapılarak istatistiksel olarak genel ve hastalıksız sağ kalıma etkisi değerlendirildi. Anlamlı olmadığı tespit edildi. Sigara ile genel ve hastalıksız sağ kalım arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ancak sigara içme oranının bu hastalarda genel topluma göre yüksek olduğu görüldü. Yapılan istatistiksel analizde tanı anında kilo kaybı olan ve olmayan iki hasta grubu ile genel ve hastalıksız sağ kalım kıyaslandığında kilo kaybı olmayan hastaların genel ve hastalıksız sağ kalımı daha iyiydi. Hastaların başvuru semptomları ile genel ve hastalıksız sağ kalım süreleri incelendi ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Çalışmamızdaki hastaların mide kanseri primer yerleşim yeri ile genel sağ kalımı arasında anlamlı ilişki olmadığı görüldü. Evre ilerledikçe ortalama genel sağ kalımın belirgin derecede azaldığı görüldü. Evreyi belirleyen T ve N parametreleri ilerledikçe genel sağ kalım kötüleşmekteydi. Ayrıca perivasküler ve lenfovasküler invazyon pozitifliği kötü prognostik faktör olarak saptandı. Lauren sınıflamasına göre diffüz grupta yer alan hastaların genel ve hastalıksız sağ kalımı tüm gruplara göre daha kısa saptandı. Operabl hastalarda yetersiz cerrahi sınır temizliği yapılan hastalarda genel sağ kalım daha kısa idi. Kemoterapi verilen hastaların genel sağ kalımı ile anlamlı ilişki saptanırken, verilen KT çeşidi arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer has gradually decreased in the last century with the development of endoscopic procedures, determination of risk factors and the regulation of the treatment of risk factors, and overall survival has also increased, but stomach cancer continues to rank 5th among males and 6th among females. TNM stage, which is the main prognostic indicator known for general and disease-free survival of the disease, effects different in patient groups with the same stage. In order to determine the factors causing this difference, it was performed with 153 patients aged 18 years or older, diagnosed with gastric cancer, and who underwent curative surgery between 2008 and 2018. The female / male ratio was 2.3 among the patients. There was no difference between general and disease-free survival between male and female genders. In our study, different groups were made and the effect of overall and disease-free survival was evaluated statistically. It was determined that it was not significant. There was no significant relationship between smoking and general and disease-free survival. However, the rate of smoking was found to be higher in these patients compared to the general population. In the statistical analysis, compared to the two patient groups with and without weight loss at the time of diagnosis. Overall and disease-free survival was better in patients without weight loss. The admission symptoms and general and disease-free survival times of the patients were examined and no statistically significant relationship was found. In our study, it was observed that there was no significant relationship between the primary location of stomach cancer and overall survival. It was observed that the average overall survival decreased significantly as the stage progressed. As the T and N parameters determining the stage progressed, overall survival worsened. In addition, positivity of perivascular and lymphovascular invasion was found to be a bad prognostic factor. According to the Lauren classification, the overall and disease-free survival of patients in the diffuse group was shorter than in all groups. Overall survival was shorter in patients who underwent surgical margin clearance in operable patients. While there was a significant relationship between the overall survival of the patients who received chemotherapy, no significant relationship was detected between the chemothrapy type.