Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde iş stresi ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between work stress and burnout in nurses working in a university hospital
- Tez No: 617615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında bir üniversite hastanesinde görev yapan hemşirelerin iş stresi ve tükenmişlik düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada aynı zamanda Türkçede geçerlik ve güvenirliği çalışılmamış olan Kopenhag Tükenme Envanterinin de Türkçeye uyarlanması amacıyla bir pilot çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Kocaeli ilindeki bir araştırma ve uygulama hastanesinde çalışmakta olan 662 hemşire oluşturmaktadır. Çalışma toplam 383 kişiden sağlanan verilerle tamamlanmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında İş Stresi Ölçeği ve Kopenhag Tükenme Envanteri kullanılmıştır. Çalışmada hemşirelerin iş stresi skorları 32,34±5,62 olarak, Kopenhag Tükenme Envanteri skorları ise 61,50±12,56 olarak bulunmuştur. Kopenhag Tükenme Envanterinin geçerlik güvenirlik pilot çalışmasında ölçek maddelerinin korelasyon değerlerinin ,534-,795 arasında değiştiği, iç tutarlılık kat sayısının 944 olduğu ve üç faktörlü yapının kısmen doğrulandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine whether there is a relationship between job stress and burnout levels of nurses working in a university hospital. Also, a pilot study was conducted to adapt the Copenhagen Burnout Inventory, which is not valid and reliable in Turkish, to Turkish in this study The population of the study consists of 662 nurses working in a research and application hospital in Kocaeli. The study was completed with data from 383 people. The data were collected using the Job Stress Scale and the Copenhagen Burnout Inventory. In the study, the work stress scores of the nurses were found to be 32.34 ± 5.62 and the Copenhagen Burnout Inventory scores were 61.50 ± 12.56. In the validity reliability pilot study of the Copenhagen Burnout Inventory, it was determined that the correlation values of the scale items ranged from .534 to .795, the internal consistency coefficient was 944 and the three-factor structure was partially confirmed.