6-12 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocuk sevme düzeyleri ve çocuğun sağlık hakkına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the level of parents' liking of child who have 6-12 years old children and their attitudes for children's health rights
- Tez No: 617637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma 6-12 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocuk sevme düzeyleri ve çocuğun sağlık haklarına ilişkin tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Kumru Devlet Hastanesi'ne Ekim 2018- Nisan 2019 tarihleri içinde başvuran 6-12 yaş dönemi çocuğu olan 360 ebeveyn oluşturmuştur. Veriler hazırlanan tanıtıcı bilgi formu, Barnett Çocuk Sevme Ölçeği (BÇSÖ) ve Çocukların Sağlık Haklarına Yönelik Ebeveyn Tutumları Ölçeği (ÇSHYETÖ) ile toplanmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket programında uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin %55,6'sı anne olup, %58,6'sı 22-35 yaş grubundadır. Ebeveynlerin %45,8'i ilk-ortaokul mezunu ve %62,2'si çalışmamaktadır. Ebeveynlerin çocuklarının %55,3'ü erkek olup, %55,6'sı 6-8 yaş grubundadır. Ebeveynlerin BÇSÖ toplam puan ortalaması 82,44±10,91'dir. Ebeveynlerin yaşı, çalışma durumu, aile tipi, gelir durumları, çocuğun yaşı ve cinsiyeti ile BÇSÖ puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0,05). Öte yandan başka çocuğu olma durumu ve çocuğun kronik hastalık durumu ile BÇSÖ puan ortalamaları arasında fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Araştırmanın sonucunda; ebeveynlerin BÇSÖ ve ÇSHYETÖ ve alt boyut puan ortalamaları arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study is conducted to determine the level of liking of child and attidudes towards children's health rights of parents which have 6-12 years old children. The sample of the study consists of 360 parents with children aged 6-12 years who applied to Ordu Provıncıal health Dırectorate Kumru State Hospıtal between October 2018 and April 2019. The data are collected byintroductory information form, Barnett's Liking of Children Scale (BLOCS) and Parental Attitude Scale For Children's Health Rigths (PASFCHR). The data are evaluated by using the appropriate statistical analysis in SPSS 21.0 package program. 55.6% of parents participated in the study are mothers and 58.6% of parents are between the age of 22-35. 45.8% of parents gratuated from primary-secondary school and 62.2% are not working. 55.3% of children are boys and 55.6% of children are in 6-8 age group. Parents' total score average of BLOCS is 82,44±10,91. The difference between the average of total score of BLOCS and variables of parents' age, working status, family type, incomestatus, child's age and child's gender is statisticaly insignificant (p>0.05). On the other hand the difference between score average of BLOCS and having another child and child's chronic disease status is statisticaly significant (p0.05). As a result of the study, it is found tha tthere is a positive strong relationship between the average score of subscale and BLOCS and PASFCHR of parents.